Реклама

Васил Рингов е единствениот Македонец кој играл за ПСЖ

Ringov-PSZ

За Васил Рингов, легендарниот фудбалер на Вардар, еден од нашите фудбалски гиганти, член на веројатно “најпеколниот тандем“ Рингов – Панчев што Македонија го имала, речиси се се знае. Играл за Беласица, Партизан, Тетекс, Вардар, Динамо Загреб, Ајнтрахт Брауншвајг, но ретко кој знае дека во јули 1983 година го носеше дресот на славниот Пари Сен Жермен, објави порталот Спортмедија. И тоа на стадионот “Паркот на Принцовите“ на еден меѓународен турнир на кој учествуваа ПСЖ, Ботафого, Макаби Нетанија и селекцијата на Романија.

Целиот текст прочитајте го на sportmedia.mk

Agria