вторник, 29 ноември, 2022
Реклама

Се зголемува бројот на заразени од коронавирус, денес нови 62

Srbija korona

Еден новозаразен од Ковид 19 во Велес во последните 24 часа регистрираше Институтот за јавно здравје. Во Македонија регистрирани се вкупно 62 новоинфицирани. Најмногу во Скопје 24-ца, Штип 14, Тетово 12, Струга четири, Гостивар три, Куманово два, Валандово и Кочани по еден случај.

Регистрирани се и 17 оздравени пациенти, а во истиот перид починати се и двајца пациенти, од Гостивар и Струга.

Agria

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 2226, бројката на оздравени пациенти е 1552, на починати е 133, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 541.