Реклама

Синдикатот на фудбалери демантира дека шестемина позитивни се фудбалери!

Skendija Test

Синдикатот на фудбалери на Македонија демантира дека шест фудбалери се позитивни на коронавирус. Оттаму потврдуваат дека во клубовите има позитивни на Ковид-19, но тоа не значи дека сите се фудбалери.

Zito baner

„Точно дека има шестмина заразени во двата клуба од Тетово, но тоа не значи дека сите се фудбалери. Тестирани беа сите луѓе кои што работат во клубовите и со првата екипа. Процедурално од Аџибадем Систина ни јавија дека известен е Институтот за јавно здравје и понатаму се превземаат сите потребни дејствија од нивна страна. Во интерес на фудбалот и за доброто на сите јавно ги замолуваме електронските медиуми да не шпекулираат и да се држат до она што е објавено од наша страна“, велат од Синдикатот на фудбалери на Македонија.

Agria

Управниот одбор на ФФМ донесе одлука првенството во Првата фудбалска лига да продолжи, а веднаш по одлуката, Синдикатот обезбеди тестирање на екипите. Претходно, сите тестови направени врз фудбалерите и фудбалските работници во Борец, Брегалница, Работнички и Академија Пандев беа негативни.