Реклама

Џафери стави стави потпис за избори на 15 јули

talat-dzaferi-borce-p.-1068x749-1

Поранешниот претседател на Собранието Талат Џафери синоќа го потпишал решението за изменување и дополнување на Решението за распишување на предвремените избори со кои изборите се распишани за на 15 јули.

Zito baner

„Истото е архивирано и пратено до Државната изборна комисија, до Министерството за надворешни работи и Министерството за правда, со што се запазуваат роковите за деновите утврдени во Уставот“, соопшти Џафери.

Agria

Изборите најпрво беа закажани за на 12 април, но беа одложени поради коронавирусот. Потоа партиите преговараа за нов датум, а СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ вчера постигнаа договор тие да се одржат на 15 јули.