Реклама

Македонија урива црни рекорди, 193 нови случаи, во Велес два

Labaratorija-korona

И денес е голем бројот на заразени лица од коронавирусот, вкупно 193. Во Велес има два нови позитивни пациенти, додека најмногу има во Скопје дури 140.

Zito baner

Во Тетово има нови 19 случаи, а Охрид 11. Градовите кои полека ја смируваат состојбата со вирусот се Штип со шест, Струга со пет, Гостивар со четири, Ресен, Куманово по два и Св. Николе и Дебар со по еден нов случај на зарзени од ковид 19.

Agria

Починати се 9 лица, пет од Скопје, двајца пациенти од Куманово, еден пациенти од Тетово и еден пациент од Охрид.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 46 оздравени пациенти од: Скопје- 35, Куманово,Тетово, Струга, Гостивар и Валандово по еден, и Штип шест оздравени пациенти.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 4482 бројката на оздравени пациенти е 1803, на починати е 210, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2469.

Поврзани вести: