Реклама

Вардар е прогласен за шампион на Македонија

Borec Vardar

На седницата на Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија беа донесени неколку одлуки меѓу кои и оваа со која беше потврдено првото место на Вардар, титула број 11 за нашиот најтрофеен фудбалски колектив.

Иако, како првопласираната екипа, ФК Вардар доби можност да учествува во квалификациите од УЕФА Лига на Шампиони, поради недобиената лиценца за УЕФА натпреварувања, ФК Вардар нема можност да го искористи правото кое му следува како првопласирана екипа за натпреварувачка 2019/2020.

Soopstenie 10.07.2020

Во квалификациите на УЕФА Лига на Шампиони ќе учествува Силекс, а во квалификациите за Лига на Европа ќе учествуваат Шкендија, Ренова и Шкупи.

Воедно од ФФМ посочија дека новата сезона во ПМФЛ ќе започне на 9. август, додека пак втората ќе стартува на 22 август. Шеснаесет финалните натпревари од Купот ќе започнат на 23. септември 2020 година.

Можеби ќе ве интересира:

Реклами