вторник, 5 декември, 2023

Локални вести

Велешанецот В.М доцна синоќа спроведен во Кривичниот суд Скопје

Велешанецот, В.М кој е еден од осомничените за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска, доцна синоќа е спроведен во Кривичниот суд во Скопје.  Во изјава за медиумите, прашан дали го извршил убиството на Вања, В.М одговори негативно.  Вања беше пријавена за исчезната во понелденикот на 27 ноември, а нејзиното тело беше …

Прочитај повеќе

Пронајдени безживотните тела на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски

Vanja Gjorgievska kidnapirana

По седумдневна потрага по 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, МВР соопшти дека најдено е нејзиното безживотно тело, заедно со уште едно на 74-годишен човек, во близина на Велес. Содржината продолжува под рекламата По преземени опсежни мерки и активности од страна на полициски службеници од СВР Скопје, денеска (03.12.2023) во околината на …

Прочитај повеќе

Приведени двајца велешани, едниот агресивно се однесувал кон сопругата, другиот кон својата мајка

semejno nasilstvo

Приведени двајца велешани, едниот агресивно се однесувал кон сопругата, другиот кон својата мајка. Во првиот случај синоќа, во 19.00 часот во Велес, полициски службеници од СВР Велес го лишиле од слобода Ј.Ш.(34) од Велес. Како што се наведува во билтенот на СВР Велес, тој по претходна расправија, агресивно се однесувал …

Прочитај повеќе

Приведен 21-годишен велешанец

SVR Veles policija

На 01.12.2023 во 12.10 часот во Велес, полициски службеници од СВР Велес го лишиле од слобода И.В.(21) од Велес. Тој се сомничи дека од објект на правно лице одзел повеќе предмети. Одземеното било пронајдено и ќе биде вратено на сопственикот. За настанот бил известен јавен обвинител и по негово документирање против …

Прочитај повеќе

Средношколец истакнал албанско знаме во училиште во Велес, знамето е одземено

ekonomska Veles

Средношколец донел албанско знаме и го истакнал во дворот од средното стручно училиште „Јовче Тесличков“ во Велес, информираат од Велешката полиција. Во СВР Велес денеска во 10 часот директорот на Општинското средно училиште „Јовче Тесличков“ Васко Трајковски пријавил дека ученик истакнал знаме на Република Албанија во училишниот двор. „Во присуство …

Прочитај повеќе

Велешкото виногорје домаќин на првиот светски натпревар за сортата вранец

За првпат во светот ќе се одржи меѓународен вински натпревар посветен на сортатавранец – Vranec Selection by CMB. Оваа специјална манифестација, чиj домаќин е здружението „Вина од Македонија“, е во организција на еден од најстарите европски вински натревари Concours Mondial de Bruxelles. Настанот ќе се одржи во периодот од 5 …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Благој Шалев: Пред 20 години во Брако започнавме со многу ограничени ресурси но со многу голем ентизијазам

Шалев ко-сопственик на БРАКО, дел од помладата генерација, во своето обраќање на 20 годишнината потсети на почетоците, кога фабриката започна со ограничени ресурси, со стотина вработени и 400 тони готов жичен производ, но со нов менаџмент кој имаше јасна визија, желба за работа и храброст. Во овие 20 години БРАКО …

Прочитај повеќе

„Нема струја за електричниот стол“ на велешкиот театар гостува во Белградско драмско позориште

Nema struja za elektricniot stol teatar

Ансамблот на велешкиот театар „Јордан Хаџи Константинов- Џинот“ вечерва гостува на големата сцена „Оливера и Раде Марковиќ“ во Белградско драмско позориште со претставата „Нема струја за електричниот стол“. Работена по текст на современиот бугарски писател Александар Секулов во режија на Дејан Пројковски. Во дуо драмата играат Васил Зафирчев како осудениот …

Прочитај повеќе

Опожарен автомобилот на Панче Жежовски, полицијата сеуште трага по него

pANCE ZEZE

Пред два дена во скопско Бразда бил пронајден автомобилот на Панче Жежовски, 74-годишен фризер од Велес, кој е исчезнат од средата. Возилото било целосно опожарено.Неговото исчезнување било пријавено во полиција во петокот, а неговата ќерка Македонка за ,,Фокус” изјави дека татко и немал здравствени проблеми и сите биле загрижени бидејќи …

Прочитај повеќе

Промоција на “Македонствување” од Десанка Николова

Desanka Nikolova Makedonstvuvanje

Пред многубројните присутни во Локалната библиотека „Гоце Делчев“ Велес, беше промовирана стихозбирката „Македонствување“, две стихозбирки обединети под поетски манифест , од нашата роднокрајна авторка Десанка Николова, во издание на Издавачката куќа ,,Збор”.Содржината продолжува под рекламата Емилија Златкова Анастасова од издавачката куќа „Збор“ се обрати со осврт кон творештвото на авторката.Содржината …

Прочитај повеќе