Локални вести

Апел од СВР Велес да не се паркира на места наменети за лица со посебни потреби

Parking za invalidi

Во изминатиот период полициски службеници од ПС за БПС Велес констатираа бројни неправилности во врска со несовесно паркирање од голем број на возачи кои ги паркираат своите возила на места наменети за паркирање на лица со посебни потреби, оневозможувајки им го паркирањето на оние на кои им е најмногу потребно.Содржината …

Прочитај повеќе

Феро Инвест се претстави на саем за хидроeлектарни во Малезија

feroinvest-malezija-2

ФЕРО ИНВЕСТ учествуваше на конференцијата и саемот за производители и изведувачи на хидроелектрани, кој се одржа во Куала Лумпур и кој на едно место собра 65 светски познати енергетски компании, чијашто примарна цел се хидроелектраните, од: САД, Обединетото Кралство, Кина, Јапонија, Германија, Франција, Норвешка, Италија, Швајцарија, Австрија, Холандија Турција, Индија, Австралија …

Прочитај повеќе

Здравствен дом Велес има нов директор

Дипломираниот правник Нино Николов е назначена за нов в.д. директор на Здравствен дом Велес, откако од вчера досегашниот директор на оваа функција Ристе Богоевски замина да раководи со велешката болница.Содржината продолжува под рекламата Засега, до избор на директор со мандат, Николов ќе биде вршител на должноста прв човек на Здравствен …

Прочитај повеќе

Промовирана книгата „Развојни вредности“ од Божидар Јовиќ

Bozidar Jovik

Вчера во Локалната библиотека „Гоце Делчев“ Велес беше промовирана книгата „Развојни вредности“ од авторот Божидар Јовиќ. Промоцијата ја отвори Директорот на библиотеката Снежана Бошевска, додека стихови читаа ученици од Гимназија „Кочо Раци“ и ССОУ „Димитрија Чуповски“. Содржината продолжува под рекламата Авторот на свој начин кој ги опишува човечките доблести што ја …

Прочитај повеќе

Во близина на Градско приведен 21-годишник од Скопје кој превезувал мигранти

Migranti vo kamion

Велешката полиција соопшти дека денеска на крстосницата кај село Водоврати, општина Градско, го лишиле од слобода Р.М. (21 год) од Скопје, затоа што со возило „aуди“ со бугарски национални ознаки превезувал 10 лица мигранти.Содржината продолжува под рекламата „На 20.03.2023 на крстосницата кај с.Водоврати, општина Градско, полициски службеници од СВР Велес …

Прочитај повеќе

Велешката болница доби нов в.д директор

nova fotka Bolnica Veles 997x485

Велешката болница има нов директор. Тоа е Ристе Богоевски, кој досега ја извршуваше функцијата в.д директор на Здравствен дом Велес, откако досегашниот директор на болницата Божидар Бојаџиев замина во пензија.Содржината продолжува под рекламата Засега, до избор на директор со мандат, Богоевски ќе биде вршител на должноста прв човек на ЈЗУ …

Прочитај повеќе

До сабота ќе биде затворен за сообраќај регионалниот пат Велес – Градско

regionalen pat Veles-Gradsko

Поради вградување на асфалтен слој, од денеска до сабота затворен за сообраќај ќе биде регионалниот пат Велес – Градско на делот од село Ногаевци до село Виничани.Содржината продолжува под рекламата Сообраќајот урово на сите државни патишта се одвива непречено по наместа влажни коловози со умерен интензитет на патните правци надвор …

Прочитај повеќе

Приведени двајца велешани

veles so tabla

Денес во 02:20 часот во Велес, на Штипска клучка, полициски службеници од Мобилната единицата за безбедност на сообраќајот на патиштата ги лишиле од слобода Љ.В.(36) и А.М.(34), двајцата од Велес, кои биле со патничко возило, затоа што кај нив била пронајдена и одземена марихуана. По целосно документирање на случајот ќе …

Прочитај повеќе

(ФОТО) Велешките пензионерки учествуваа на манифестацијата „Зелникот на баба“ во Пробиштип

zelnikot-na-baba-1

Пензионерки и вредни домаќинки од повеќе општини во земјава, меѓу кои и од Велес, но и од соседството, денес во Пробиштип ги покажаа своите вештини и начинот како се прави еден зелник во нивните родни краеви.Содржината продолжува под рекламата Дека навистина се работи за гурмански специјалитети покажа и побарувачката, па …

Прочитај повеќе

Возилата на водород чистат и не загадуваат. Странска делегација ги посети електраните и фабриките на „Феро инвест“

Feroinvest poseta Kocani

Делегација од 30 лица од организации и институции од областа на енергетиката, енергетската ефикасност, енергетската транзиција, зелената енергија и зачувувањето на животната средина од Франција, Австрија, Швајцарија, Словенија, Романија, Бугарија, Украина и од неколку општини од нашата земја, посетија дел од фабриките и електраните на групацијата „Феро инвест“, кој важи …

Прочитај повеќе