Локални вести

Крводарителска акција во СВР Велес

Krvodaritelska akcija 1

Вработените во Секторот за внатрешни работи од Велес ја докажаа нивната хуманост. Тие во голем број се одзваа на повикот за учество на крводарителската акција.Содржината продолжува под рекламата Истата се одржа денеска во просториите на СВР Велес при што даруваа 29-мина припадници на полицијата, што е втор најголем број во …

Прочитај повеќе

Приведени три лица од Велес кај кого била пронајдена дрога

lisici

Полициски службеници на СВР Велес, вчера во 15.10 часот ги привеле 30-годишната М.А., П.Т.(34) и Б.А.(42), сите од Велес, соопштија денеска од МВР.Содржината продолжува под рекламата „При претрес во домот на М.А., извршен со наредба од Основен суд Велес, каде биле затекнати П.Т. и Б.А., биле пронајдени и одземени хероин, …

Прочитај повеќе

Фондацијата „Saint-Gobain Initiatives“ и Хабитат Македонија ќе реновираат два објектa за социјално загрозени семејства во општина Чашка

Caska i Habitat

Компанијата Saint-Gobain преку Фондацијата Saint-Gobain Initiatives донира 70.000 евра за реконструкција на два објекта за социјално загрозени семејства во општина Чашка. Донаторскиот проект ќе се реализира во соработка со Хабитат Македонија која ќе учествува со 17.000 евра, и во координација со општина Чашка која е и сопственик на двата објекти.Содржината …

Прочитај повеќе

Работник во велешка фирма се здобил со тешки телесни повреди

Veles kovid kombe

55 годишен велешанец додека извршувал работни задачи во фирма во Велес се здобил со повреди. Тој бил пренесен во Општа болница Велес.Содржината продолжува под рекламата „На 05.02.2024 во СВР Велес, од Општа болница Велес било пријавено дека кај нив со тешки телесни повреди бил донесен Г.В.(55) од Велес. Според пријавеното, …

Прочитај повеќе

И утре ќе биде блокиран патниот правец Велес – Извор – Прилеп

Protest Caska

И утре жителите на Општина Чашка и околните села, од 7 до 10 часот, ќе ги блокираат патнитеправци Р 1312 Велес – Извор – Прилеп, кај место викано „Витанска крстосница“ и Р 2344Чашка – Лисиче – Дреново, кај место викано „Раковска крстосница“.Содржината продолжува под рекламата Протестите се против воведување на посебна …

Прочитај повеќе

Локалната библиотека „Гоце Делчев“ Велес ги награди своите најредовни читатели

biblioteka-najcitatel-1

Локалната библиотека „Гоце Делчев“ на свеченост по повод раѓањето на Гоце Делчев, ги врачи традиционалните признанија за најредовните читатели.Содржината продолжува под рекламата Признание за највозрасен читател доби Марија Питиќова, а за најчитател во Одделот за возрасни дови Теадора Андова. Во одделот за деца, најмлад читател е Калина Нацкова, а Мелек …

Прочитај повеќе

Утре три часа блокада на патен правец Велес – Извор – Прилеп

Opstina Caska

Жителите на oпштина Чашка и околните села, утре од 7 до 10 часот, ќе ги блокираат патнитеправци Р 1312 Велес – Извор – Прилеп, кај место викано „Витанска крстосница“ и Р 2344Чашка – Лисиче – Дреново, кај место викано „Раковска крстосница“.Содржината продолжува под рекламата „Секторот за внатрешни работи Велес ги …

Прочитај повеќе

Приведен 27-годишен велешанец откако агресивно се однесувал кон полицајци

veleska policija soobrakajci

Велешката полиција приведен 27-годишен велешанец откако агресивно се однесувал кон полициските службеници. „На 03.02.2024 во 01.30 часот, полициски службеници од Полициската станица за безбедностна патниот сообраќај при СВР Велес го привеле Ј.Г.(27) од Велес затоа што агресивно сеоднесувал кон нив додека извршувале службени дејствија“, велат од СВР Велес. Од полицијата …

Прочитај повеќе

Локалната библиотека „Гоце Делчев“ ќе добие фотонапонски панели со средства од Министерството за култура

Biblioteka od dron

Локалната библиотека „Гоце Делчев“, Велес, ќе добие фотонапонски панели на покривот, преку програмата за користење на капитални дотации за инвестициони проекти во единиците на локалната самоуправа во областа на културата за 2024. Со фотонапонските панели, се очекува да се намалат сметките за струја.Содржината продолжува под рекламата Општина Чашка пак ќе …

Прочитај повеќе

Делницата Велес – Градско затворена за сообраќај од 8:00 до 16:30 часот до 3 февруари

Postavuvanje zica Veles - Gradsko

Поради поставување заштитна мрежа на Регионален пат Р1102, делницата Велес – Градско, од вчера до 3 февруари, ќе биде затворена за сообраќај во периодот од 8:00 до 16:30 часот, соопшти АМСМ.Содржината продолжува под рекламата Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по претежно суви коловози. нтензитетот на сообраќај …

Прочитај повеќе