Локални вести

Се намалува бројот на хоспитализирани пациенти во велешкиот ковид центар

Modularna bolnica Veles

Бројот на хоспитализирани пациенти во велешката болница во моментов е 71. Од нив, 51 имаат потврдени позитивни тестови, четири пациенти се сомнителен на вирусот, и 16 имаат негативни брисеви, но се задржани на болничко лекување. На кислородна поддршка се 22 пациенти. На инфективното оддееление има 37 пациенти, на интерното одделение …

Прочитај повеќе

Поранешен градоначалник на Чашка обвинет за несовесно работење во службата

Opstina Caska

Основното јавно обвинителство Велес до надлежниот суд поднесе Обвинителен акт против поранешен градоначалник на Општина Чашка за продолжено кривично дело – Несовесно работење во службата од член 353-в став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. На обвинетиот му се става на товар дека како службено лице, градоначалник на …

Прочитај повеќе

Од утре велешани ќе се вакцинираат во својот град

Од утре (среда) велешани ќе се вакцинираат во својот град. Количините на вакцини веќе се пристигнати во Здравствениот дом во Велес, во чија зграда ќе се врши имунизацијата. Таа ќе се одвива на вториот кат, во ординациите на ушното одделение. Информацијата ја потврди и директорот на Здравствен дом Велес Николче …

Прочитај повеќе

Одделението за Физикална терапија од велешкиот ковид центар ставен во времено мирување

Veleska bolnica 997x485

Поради намалување на бројот на хоспитализирани пациенти, ковид центарот на Одделението за Физикална терапија од денес е ставен во времено мирување. Бројот на хоспитализирани пациенти во велешката болница во моментов е 72. Од нив, 56 имаат потврдени позитивни тестови, шест пациенти се сомнителен на вирусот, и 10 имаат негативни брисеви, …

Прочитај повеќе

Сообраќајна незгода на автопатот Велес-Скопје веднаш после патарината „Отовица“

avtopat veles-skopje

Сообраќајна незгода се случи утринава каде што камион удри во еден од мостовите кои веднаш се наоѓаат после велешката патарина „Отовица“ на автопатот Велес-Скопје. Во моментов нема информации како е дојдено до несреќата, ниту дали има повредени лица. Полицијата е на терен и врши увид на местото на несреќата, а …

Прочитај повеќе

78 годишна велешанка почина во ковид центарот на велешка болница

nova fotka Bolnica Veles 997x485

78 годишна пациентка од Велес е нова жртва на ковид-19. Таа се лекувала на Интерното одделение на велешката болница два дена, потоа како позитивна е префрлена во Модуларната болница и лекувана шест дена. Бројот на хоспитализирани пациенти во велешката болница во моментов е 72. Од нив, 60 имаат потврдени позитивни …

Прочитај повеќе

Дневна состојба во велешката болница, 20 пациенти на кислородна поддршка

Veleska bolnica 997x485

Бројот на хоспитализирани пациенти во велешката болница во моментов е 73. Од нив, 57 имаат потврдени позитивни тестови, три пациенти се сомнителен на вирусот, и 13 имаат негативни брисеви, но се задржани на болничко лекување. На кислородна поддршка се 20 пациенти. На инфективното оддееление има 37 пациенти, на интерното одделение …

Прочитај повеќе

Пациент од Чашка починат во велешкиот ковид центар

bolnica Veles kovid

71 годишeн пациент од Чашка е нова жртва на ковид-19. Тој се лекувал на Интерното одделение на велешката болница два дена, потоа како позитивен префрлен во Модуларната болница. Бројот на хоспитализирани пациенти во велешката болница во моментов е 74. Од нив, 57 имаат потврдени позитивни тестови, тројца пациенти се сомнителен …

Прочитај повеќе

Во велешкиот ковид центар состојбата е стабилна

kovid bolnica

Во последните 24 часа се испишани и 10 пациенти како оздравени со по еден негативен тест. Бројот на хоспитализирани пациенти во велешката болница во моментов е 81. Од нив, 59 имаат потврдени позитивни тестови, двајца пациенти се сомнителен на вирусот, и 20 имаат негативни брисеви, но се задржани на болничко …

Прочитај повеќе

Висока бројка на починати пациенти како последица од Ковид-19, во Велес бројката на заразени со коронавирусот поголема од бројката на оздравени

Велес од дрон

Во ковид статистиката на Министерството за здравство во Велес се регистрирани 15 нови случаи на ковид-19, а оздравени се регистрирани пет пациенти. Во последните 24 часа се направени 2.453 тестирања, а регистрирани се 433 нови случаи на Ковид 19 во: Скопје 174 -Куманово 39 -Битола 34 -Охрид 24 -Струга и …

Прочитај повеќе