понеделник, 23 ноември, 2020

Локални вести

Рекорден број на починати во едно деноноќие, во Велес во последните 24 часа починаа тројца пациенти

veles

Дваесет и четири велешани се меѓу 591 новооткриен случаи со ковид-19 во последните 24 часа во земјава, а се направени 1683 тестирања. Во истиот период од 24 часа. починаа рекордни досега 40 пациенти. Главниот град Скопје и денеска предничи по бројот на новозаразени, откако таму се откриени 218 случаи. Во …

Прочитај повеќе

Триесетдневен притвор за велешанец кој два пати ја силувал сосетката

siluvanje

Основното јавно обвинителство Велес донесе наредба за спроведување на истражна постапка против 55-годишен велешанец, поради постоење на основано сомневање дека сторил продолжено кривично дело – Силување. Осомничениот искористувајќи исти прилики, во два наврати со употреба на сила извршил обљуба врз 63 годишна жена од Велес. На  17.9.2020 околу 22.00 часот, …

Прочитај повеќе

Тројца пациенти починаа од ковид-19 во велешката болница

Veleska bolnica 997x485

Тројца пациенти починаа во велешката болница како последица од компликации од коронавирус. Двајца од нив починаа синоќа, а еден утрово. Битката со коронавирусот вчера ја загуби маж на 89-годишна возраст од Велес и светиноколчанец на 68 години. Денеска почина велешанец на 51-годишна возраст. Во велешкатата болница денеска има 79 пациенти …

Прочитај повеќе

Казни за 707 лица за неносење маски

luge so maski

Во текот на изминатото деноноќие се регистрирани 707 прекршоци на мерката за носење на заштитна маска на лице на територијата на Македонија. Министерството за внатрешни работи во денешното соопштение апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со ковид-19. Можеби ќе ве интересира: …

Прочитај повеќе

Воздухот во Велес петти ден по ред енормно загаден – општината со препораки до граѓаните

Veles crkva

Воздухот во Велес речиси секој ден е загаден високо над дозволените граници, покажуваат мерните станици. Тоа посебно е изразено од 11 ноември па до денес, кога вредностите на ПМ10 честички не паднаа под 100 милиграми на метар кубен, што е горна граница, односно максимално дозволена концентрација на штетни честички. Поради …

Прочитај повеќе

Високите бројки на новозаразени од ковид 19 станаа секојдневие, денес нови 1168 позитивни случаи

Veles most

Нови 36 велешани се позитивни на ковид 19, информира Министерството за здравство, со што бројката на активни случаи во Велес се искачи на 742. Во последните 24 часа регистрирани се 1168 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-513, Куманово-68,  Дебар-6, Штип-27, Прилеп-77, Тетово-65, Струга-40, Велес-36, Битола-58, Охрид-25, Кавадарци-29, Гостивар-30, Гевгелија-5, Струмица-33, …

Прочитај повеќе

Спомен Костурницата во Велес обележана на туристичката рута како бруталистичка архитектура

Три инфо табли и шест патокази се поставени во градот и пред влезот на Спомен – костурницата во Велес за обележување на монументалниот објект. Податоците за костурницата се напишани на три јазици, македонски, англиски и германски. Поставувањето на инфо таблите и патоказите е дел од проектот, спроведен од страна на …

Прочитај повеќе

Златко Малинов е нов член на Советот на Општина Велес

Златко Малинов од денеска е нов член на Советот на Општина Велес. Тој доаѓа на местото на Стево Крстевски, кој беше именуван за директор на Фондот за здравствено осигурување на Македонија. Малинов е член на СДСМ и е третиот член на Советот, што дополнително влегува во ова тело, откако претходно …

Прочитај повеќе

Уште еден смртен случај во велешката болница, се повеќе пациенти на кислород

Veleska bolnica 997x485

69-годишен маж од Свети Николе почина денеска во велешката болница како последица од компликации со ковид-19. Тој бил хоспитализиран пред два дена, имал позитивен тест на коронавирус и бил во тешка состојба. Бројот на хоспитализирани пациенти со ковид-19 или сомнителни случаи во велешката болница денеска изнесува 77. Од нив, 63 …

Прочитај повеќе

26 оздравени и 40 заразени велешани со Ковид-19 во последните 24 часа

veles

Четириесет велешани се меѓу 1295 нови случаи на Ковид-19, од вкупно направени 3315 тестирања. Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа состојбата по градови изгледа вака: Скопје 539-Куманово 55-Дебар 3-Штип 36-Прилеп 92 -Тетово 83-Струга 35-Велес 40-Битола 50-Охрид 26-Кавадарци 34-Гостивар 72-Гевгелија 24-Струмица 23-Крива Паланка 7-Радовиш 3-Крушево 3-Кочани 32-Пробиштип 7-Демир …

Прочитај повеќе