Локални вести

(ВИДЕО) Игор Јорданов го фати светиот крст во Велес

Igor Jordanov fakac na krst za 2024

По повод големиот христијански празник Богојавление Водици, во Велес се одржа традицијата на фрлање на Светиот крст во водите на река Вардар. Светиот крст кој беше положен во водите на реката Вардар во Велес, годинава заврши во рацете на 22 – годишниот велешанец Игор Јорданов.Содржината продолжува под рекламата Во водите …

Прочитај повеќе

СВР Велес: 42-годишен маж се сомничи за предизвикување на пожарот во казино

Вечеева во 18.00 часот во Велес, полициски скужбеници од СВР Велес го лишиле од слобода Д.М.(42) од село Бузалково, велешко, поради сомнение дека со запалива течност предизвикал пожар во казино во Велес, соопшти портпаролот на СВР Велес. Пожарот бил локализиран од страна на Територијална противпожарна единица Велес. Лицето било приведено …

Прочитај повеќе

(ФОТО) Гореше казино во Нова населба во Велес

pozar-kazino-6

Попладнево гореше објект во близина на црквата Св. Јован Крстител, во Нова населба во Велес, во кој е сместено казино.Содржината продолжува под рекламата Според наши неофицијални информации, едно лице кое пред тоа играло во казиното земало бензин и го потурил влезниот дел од казиното и го запалил. Содржината продолжува под …

Прочитај повеќе

JПВ Лисиче со вкупна инвестиција од 26 милиони евра обезбедува вода за наводнување на 3650 хектари земјоделско земјиште во Велес и Чашка

Jpv Lisice Dejan Arsovski vo Vlada

Со вкупна инвестиција од близу 26 милиони евра се обезбедува вода за наводнување на 3650 хектари земјоделски земјиште на земјоделците на Велес и Чашка. Вкупната инвестицијата која ги опфаќа Лисиче, Страиште, Конско и Пепелиште е вредна над 100 милиони евра, од кои 26 милиони евра одат за велешкото Јавнот претпријатие …

Прочитај повеќе

Почна пријавувањето за фаќање на светиот крст на Богојавление во Велес

Igor VAsiljevik Vodici 2023

Повардарската епархија и годинава, во Велес, ќе го организира традиционалното осветување на водите на реката Вардар и чинот на положување на чесниот крст на големиот христијански празник Богојавление Водици 2024.Содржината продолжува под рекламата За таа цел, се повикуваат сите заинтересирани православни христијани за традиционалното фаќање на Крстот, да се пријават …

Прочитај повеќе

Пронајден 48-годишен велешанец во тешка состојба на улица, починал во болница

veleska bolnica

Маж на возраст од 48 години вчера во утринските часови бил пронајден на улица во Велес во многу тешка здравствена состојба, по што бил донесен во велешката Општа болница. Му била укажана прва помош, а но состојбата му се влошила, по што починал. Од ЈЗУ Општа болница Велес за „Фокус“ …

Прочитај повеќе

Пронајден амфетамин и масло од канабис, велешката полиција лиши од слобода маж на 39 години

SVR Veles policija

39-годишен велешанец е приведен синоќа откако по наредна од Основниот суд во Велес, полициски службеници од отсекот за недозволена трговија со дрога оружје извршиле претрес во неговиот дом при што биле пронајдени и одземени маско од канабис и амфетамин. “На 14.01.2024 во 17.50 часот во Велес, полициски службници од Отсекот …

Прочитај повеќе

Полицијата со кучиња влезе кај велешанец, пронајдена е дрога

Велешката полиција информира дека вчера полициски служебеници привеле 63 годишен велешанец поради тоа што во неговиот дом е пронајдено кокаин. „На 14.01.2024 во 16.20 часот во Велес, полициски службници од Отсекот за недозволенатрговија со дрога и оружје при СВР Велес го лишиле од слобода Ј.К.(63) од Велес. Припретрес во неговиот …

Прочитај повеќе

Во првата крводарителна акција за 2024 година, во Велес собрани 44 единици крв

Krvodaritelska akcija januar 2024

Велешани вчера повторно ја покажаа својата хуманост и се вклучија во крводарителската акција организирана од ОО Црвен Крст Велес.  Содржината продолжува под рекламата Крводарителите од Велес на првата крводарителска акција во 2024 донираа вкупно 44 крвни единици. Тие ја продолжија хуманоста и во новата година.Содржината продолжува под рекламата Акцијата заеднички …

Прочитај повеќе

Пред ноќен клуб во Велес, утрово се уапсени двајца велешани

veles mladinski

СВР Велес информира дека рано утринава околу 05.00 часот од слобода се лишени двајца велешани поради физички напад и оштетување на патничко возило. „На 14.01.2024 околу 05.00 часот пред ноќен клуб во Велес полициски службеници одСВР Велес ги лишиле од слобода П.Ј.(38) и Д.Н.(28) од Велес, по пријава од О.Б.(22)од …

Прочитај повеќе