понеделник, 23 ноември, 2020

Локални вести

Исчезна 13-годишно девојче од Велес

veles

Тринаесет годишно девојче од Велес исчезна вчера. Нејзиното исчезнување во полиција го пријавила мајката синожа околу 20 часот. „На 11.11.2020 год. во Полициската станица Велес Т.И.(32) од Велес пријавила дека, околу 20.00 часот на 10.11.2020 год. нејзината  тринаесетгодишна ќерка се оддалечила од нивниот дом“, соопшти Верољуб Додевски, портпарол на СВР …

Прочитај повеќе

Промовирана книгата раскази „Детства“ на Наташа Брезовска Богоевска

Natasa Brezovska Bogoevska

Книгата раскази на на поетесата Наташа Брезовска Богоевска, „Детства“ беше промовирана денеска пред Ликовниот салон, во рамки на 53 Детски Рацинови средби. Промотор на книгата беше поетот Филип Димкоски. Вистински приказни инспирирани од најубавиот период од животот на секој човек-детството, раскажани низ 16 раскази, секој напишан со едноставен стил носи порака …

Прочитај повеќе

(ФОТО+ВИДЕО) Навивачката група Гемиџии го „запали“ Велес, на уникатен начин му оддадоа почит на градот

Navivacka grupa Gemidzii

Десетици навивачи на велешката навивачка група Гемиџии на уникатен начин го прослави 9. Ноември, денот на ослободувањето на град Велес. Тие со бакли и знамиња застанати на малото мовче, му оддадоа почит на градот и порачаа дека за Велес секогаш ќе бидат тука. „За најсветлата ѕвезда во нашето соѕвездие! За …

Прочитај повеќе

Рекорден број на починати во едно деноноќие, во Велес 25 заразени со Ковид-19

Велес од дрон

Дваесет и двајца велешани се меѓу 947 новооткриени случаи со ковид-19 во последните 24 часа во земјава, а се направени 3042 тестирања. Во истиот период од 24 часа. починаа рекордни досега 30 пациенти. Скопје и денеска предничи по бројот на новозаразени, откако таму се откриени 530 случаи. Во останатите градови …

Прочитај повеќе

Општина Чашка обезбеди милион денари за таблети за ученици од социјални ранливи категории

Sovet na Caska

Советот на Општина Чашка обезбеди 1 милион денари од буџетот, со кои ќе набави таблети за двете основни училишта на својата територија „Лирија“ и „Тодор Јанев“. Таблетите се наменети за ученици од социјално ранливите категории и кои не се можност да ги набават. „По доставената информација од страна на централните …

Прочитај повеќе

Коронавирусот однесе уште два животи во Велес

Veleska bolnica 997x485

Велешанец на 68-годишна возраст и жителка на село Виничани на истата возраст починаа од компликација од ковид-19 во велешката болница во последото деноноќие. Жената вчера попладне, а мажот утринава, велат од болницата. „Починатата жена на 68 години од Виничани е примена претходниот ден во тешка состојба со ниска сатурација, а …

Прочитај повеќе

Во Велес има 718 активни случаи со ковронавирус

infektivno veles

Вкупно 68 пациенти се хоспитализирани на трите одделенија во велешката болница, во кои се лекуваат заболени од ковид-19. На инфективното и на одделението за физикална терапија се сместени 64 пациенти, од кои 56 имаат потврдено позитивен тест за коронавирус, а осуммина се сомнителни случаи. Со потешки симптоми на вирусот се …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Велес и во услови на пандемија го одбележа Денот на градот – 9 Ноември

9 noemvri

Кардиохирургот со велешко потекло др. Сашко Јовев ја доби највисоката награда за животно дело „Гемиџии“, која Општина Велес, по повод 9 Ноември – Денот на ослободувањето на градот, му ја додели за успешно изведената прва трансплантација на срце во Македонија. Доктор Јовев наградата ја прими на одбележувањето на 76-годишнината од …

Прочитај повеќе

Паушални се обвинувањата на внуката на 79-годишниот велешанец кој вчера почина, велат од велешката болница – таа денеска не сака да коментира

bolnica veles

Велешката болница ги демантира обвинувањата на внуката на 79-годишниот велешанец кој почина вчера, дека тој немал претходни заболувања и дека не страдал од хиперетензија и дијабетес. Од болницата велат дека за историјата на болести на починатиот имаат документација, од коja може да се утврди дека тој неколку години се лекувал …

Прочитај повеќе

Нови 48 случаи на ковид-19 во Велес, еден пациент почина

veles

Велешанец на 73-годишна возраст почина денеска во велешката болница. Тој е денеска регистириран во официјалната статистика на Министерството за здравство за состојбата во последните 24 часа. Од велешката болница велат дека пациентот бил примен во болница пред пет дена. Починатиот 73-годишен велешанец е еден од двајцата починати, кои се регистирирани …

Прочитај повеќе