Вести

Шест месеци условна казна затвор за Чадиев и Колев

sudija Sefset Ademi

Шест месеци затвор доколку во рок од две години го повторат делото. Ова е пресудата за поранешниот градоначалник Славчо Чадиев и екс претседателот на Советот на општината Александар Колев, која ја донесе судијата од велешкиот суд Шефшет Адеми. Чадиев и Колев мораат да ја надоместа штетата од 170 илјади денари …

Прочитај повеќе

ПРЕСТЕДАТЕЛОТ СВИКА ЛИДЕРСКА СРЕДБА ЗА ОДЛОЖУВАЊЕ НА ИЗБОРИТЕ

Stevo-2

Претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски свика лидерска средба за можноста да се одложат изборите во април. Тој ги повика лидерите на сите парламентарни политички партии во земјава, СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ, ДПА, Беса, Алтернатива и Алијанса за Албанците. Лидерската средба е закажана со една точка на дневниот ред – можност …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) ФИЛИПЧЕ: СЕДЕТЕ ДОМА, НЕ ИЗЛЕГУВАЈТЕ БЕЗ ПРИЧИНА

Filipce 16.03

Министерот за здравство Венко Филипче на првата денешна прес конференција ги повика граѓаните да не излегуваат од дома без причина и да не се создаваат непотребни метежи во населените места. Тој рече дека до овој момент нема нови заразени со коронавирусот, но седуммина се тестираат. Првата пациентка заболена од вирусот …

Прочитај повеќе

СЕ ПОИЗВЕСНО Е ДЕКА ИЗБОРИТЕ ЌЕ СЕ ОДЛОЖАТ

Лидерите на двете најдолеми политички партии во земјава, Зоран Заев и Христијан Мицкоски денеска побараа лидерска средба, на која ќе разговараат за одложување на изборите. Претседателот на СДСМ Зоран Заев вели дека состојбата со коронавирусот не дозволува нормално одржување на изборите. „Здравјето и безбедноста на граѓаните немаат цена. Условите не …

Прочитај повеќе

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: МИНИСТЕРОТ ФИЛИПЧЕ ЗАКАЖА ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА ВО 12:30 ЧАСОТ

vlada_venko_filipche

Министерот за здравство Венко Филипче закажа прес конференција во 12:30 часот, на која ќе ги соопшти најновите информаии околу состојбата со коронавирусот во земјава.

Прочитај повеќе

Денеска пресуда за Чадиев и Колев

sudenje-Cadiev-i-Kolev-1

Основниот суд во Велес денеска треба да ја соопшти пресудата за поранешниот градоначалник Славчо Чадиев и екс претседателот на Советот на општината Александар Колев. Двајцата се обвинети за злоупотреба на службената положба. Според обвинението, Чадиев како градоначалник, на претседателот Колев му дозволил да управува со општинско возило и да точи …

Прочитај повеќе

РЕКОРДНО НАМАЛУВАЊЕ НА ЦЕНИТЕ НА ГОРИВАТА! ЕВЕ КОЛКУ ЌЕ ЧИНАТ

goriva

Рекордно намалување на цените на горивата објави Регулаторната комисија за енергетика. Од ноќеска, бензините СУПЕР 95 и СУПЕР 98 поевтинуваат за 7,5 денари, а дизелот за 6,0 денари. Новите цени на горивата се: Еуросупер 95 ќе се продава за 54,5 денари, Еуросупер 98 за 56,5 денари и дизелот  за 48,5 …

Прочитај повеќе

КИНА ЌЕ ДОНИРА 200 РЕСПИРАТОРИ

Filipce UB

Министерот за здравство Венко Филипче рече дека е можно Кина да и донира на Македонија 200 респираторни апарати за опремување на болниците, во кои ќе бидат згрижени заболените од коронавирусот. „Амбасадорот на Кина понуди помош од нивни експерти со разменување искуства со нашите епидемиолози. Може да добиеме уште 200 машини …

Прочитај повеќе

НАУЧНИЦИТЕ ОТКРИЈА КОЈА Е ИДЕАЛНАТА ТЕМПЕРАТУРА НА КОЈА КОРОНАВИРУСОТ НАЈЛЕСНО СЕ ШИРИ

Новиот коронавирус, официјално наречен SARS CoV-2, е предизвикувачот на болеста наречена COVID-19. Предок на оваа болест е сериозниот акутен респираторен синдром – коронавирус (SARS), кој се појави во 2003 година и првото детектирање на респираторниот синдром – коронавирус (MERS-CoV), кој се појавува за прв пат на Средниот Исток. Директорот на …

Прочитај повеќе

(ГАЛЕРИЈА) НЕКОЈ ХРАНА, НЕКОЈ МАРИХУАНА. ЕВРОПСКО ШОПИНГ ЛУДИЛО

Лудилото за купување намирници во неразумна количина ја зафати цела Европа, поточно земјите погодени од новиот коронавирус. Македонци кои живеат во Германија и Холандија ни испратија фотографии на кои можат да се забележат празни полици во супермаркетите. И додека Германците се снабдуваат со храна, во овие кризни моменти на Холанѓаните …

Прочитај повеќе