Вести

РЕКОРДНО НАМАЛУВАЊЕ НА ЦЕНИТЕ НА ГОРИВАТА! ЕВЕ КОЛКУ ЌЕ ЧИНАТ

goriva

Рекордно намалување на цените на горивата објави Регулаторната комисија за енергетика. Од ноќеска, бензините СУПЕР 95 и СУПЕР 98 поевтинуваат за 7,5 денари, а дизелот за 6,0 денари. Новите цени на горивата се: Еуросупер 95 ќе се продава за 54,5 денари, Еуросупер 98 за 56,5 денари и дизелот  за 48,5 …

Прочитај повеќе

КИНА ЌЕ ДОНИРА 200 РЕСПИРАТОРИ

Filipce UB

Министерот за здравство Венко Филипче рече дека е можно Кина да и донира на Македонија 200 респираторни апарати за опремување на болниците, во кои ќе бидат згрижени заболените од коронавирусот. „Амбасадорот на Кина понуди помош од нивни експерти со разменување искуства со нашите епидемиолози. Може да добиеме уште 200 машини …

Прочитај повеќе

НАУЧНИЦИТЕ ОТКРИЈА КОЈА Е ИДЕАЛНАТА ТЕМПЕРАТУРА НА КОЈА КОРОНАВИРУСОТ НАЈЛЕСНО СЕ ШИРИ

Новиот коронавирус, официјално наречен SARS CoV-2, е предизвикувачот на болеста наречена COVID-19. Предок на оваа болест е сериозниот акутен респираторен синдром – коронавирус (SARS), кој се појави во 2003 година и првото детектирање на респираторниот синдром – коронавирус (MERS-CoV), кој се појавува за прв пат на Средниот Исток. Директорот на …

Прочитај повеќе

(ГАЛЕРИЈА) НЕКОЈ ХРАНА, НЕКОЈ МАРИХУАНА. ЕВРОПСКО ШОПИНГ ЛУДИЛО

Лудилото за купување намирници во неразумна количина ја зафати цела Европа, поточно земјите погодени од новиот коронавирус. Македонци кои живеат во Германија и Холандија ни испратија фотографии на кои можат да се забележат празни полици во супермаркетите. И додека Германците се снабдуваат со храна, во овие кризни моменти на Холанѓаните …

Прочитај повеќе

ФИЛИПЧЕ: СЕДУМТЕМИНА ТЕСТИРАНИ ДЕНЕСКА НЕМААТ КОРОНАВИРУС

Venko Filipce

Резултатите на седумтемина пациенти кои претпладнево се тестираа се негативни на корона вирус, објави предмалку министерот за здравство Венко Филипче на својата фејсбук страница. „Денеска се тестираа пациенти од Куманово, Тетово, Кичево, Охрид, две трудници од Дебар и еден пациент од Кочани, чиј брис пристигна преку Центарој за јавно здравје …

Прочитај повеќе

(ГАЛЕРИЈА) Забранети се сите посети во велешка болница

Bolnica Veles3

Во велешката болница е забранет секаков влез на посетители, освен пациенти кои се итни случаи. Забраната се воведува поради опасноста од ширење на коронависусот, но и сезонскиот грип, кој во ова време од годината е многу распространет. Според одлуката на Владата, Инфективното одделение на велешката болница е едно од трите …

Прочитај повеќе

Мобилни тимови на општина Велес ќе им помагаат на ранливите категории

Општина Велес формира мобилни тимови за помош на сите возрасни лица, изнемоштени лица, лица со попречености и хронично болни лица, кои живеат сами или немаат подршка од семејствата. Ова се прави со цел овие категории на граѓани да се снабдуваат со неопхопдните продукти за живот, а притоа да не излегуваат …

Прочитај повеќе

НЕМА НОВИ ЗАРАЗЕНИ, СЕ ТЕСТИРААТ СЕДУММИНА

Filipce

Нема нови заразени граѓани од коронавирус, но во моментов се тестираат седуммина жители на Штип, Куманово, Тетово, Кичево и Охрид, објави на прес конференцијата министерто за здравство Венко Филипче. Тој рече дека во државата има 120 респираторни машини, од кои 90 се во Скопје. Владиниот кризен штаб донесе одлука Детската …

Прочитај повеќе

ИНТЕРАКТИВНА МАПА ЗА СЛЕДЕЊЕ НА КОРОНАВИРУСОТ ВО МАКЕДОНИЈА

map_mk_corona

Првата интерактивна мапа за следење на состојбта со коронавирусот во земјава. Изработена е од компанијата ГДИ, која се занимава со софтверски решенија. Мапата ги прикажува местата на кои има заразени со коронавирус, како и нивниот пол и години. Податоците ќе се ажурираат дневно, од официјалните извори на министерството за здравство. …

Прочитај повеќе

МИНИСТЕРОТ ФИЛИПЧЕ ЗАКАЖА ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА ВО 13:30 ЧАСОТ. СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО!

vlada_venko_filipche

Прочитај повеќе