Вести

ПЕТ НОВИ ПОТВРДЕНИ СЛУЧАИ, ВКУПНАТА БРОЈКА СЕ ИСКАЧИ НА 31

Попладнево на коронавирус беа тестирани 10 пациенти, од нив 5 се позитивни на вирусот. Позитивна е сопругата на веќе дијагностицираниот пациент од Скопје и 4 здравствени работници – двајца доктори и две медицински сестри од Дебар. Изјави министерот за здравство Венко Филипче на социјалните мрежи

Прочитај повеќе

ШПАНИЈА ГО РАТИФИКУВАШЕ ПРОТОКОЛОТ, МАКЕДОНИЈА И ОФИЦИЈАЛНО СТАНА 30 ЧЛЕНКА НА НАТО

NATO

Шпанскиот Сенат попладнево едногласно го одобри Пристапниот протокол за членство на земјата во НАТО и покрај кризата со коронавирусот. Со тоа е отворен патот Македонија да стане 30 членка на Алијансата. Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на прес конференција со амбасадорот на Шпанија Емилио Лоренцо Сера, најави дека следен …

Прочитај повеќе

ШТО Е НОВО ДЕНЕС ВО ВРСКА СО КРИЗАТА СО КОРОНАВИРУС

Filipce 16.03

Вкупната бројка на заболени со коронавирус е 26 пациенти од кои 17 се хоспитализирани на Инфективната клиника во Скопје а останатите девет се во Дебар. Утрово се тестирани 10 пациенти. Позитивни се тестовите на тројца пациенти кои се тестирале во „Жан Митрев“, а за нив Институтот за јавно здравје направи …

Прочитај повеќе

Еве кои предмети ќе се работат во велешкиот суд додека трае кризата со коронавирусот

Поради кризата со коронавирусот, Основниот суд во Велес ги редуцира своите активности. Во соопштението кое го објави на својата веб страница, Основниот суд ќе ги врши само слесните неопходни работи: Кривични предмети за кои постои опасност од застарување на кривично гонење,- Кривични предмети за кривичните дела:– Судења во кривични предмети …

Прочитај повеќе

СЛЕДИ ВО ЖИВО: ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА НА МИНИСТЕРОТ ВЕНКО ФИЛИПЧЕ

Filipce 16.03

Прочитај повеќе

(ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО) ГРАНИЦИТЕ ЗАТВОРЕНИ, НА ДЕВЕ БАИР СЕ ЧЕКА НА КОНВОЈОТ СО 200 МАКЕДОНСКИ ДРЖАВЈАНИ

Денес се очекува пристигнување на околу 200 македонски државјани на граничниот премин Деве Баир, кои беа заглавени на други гранични премини, а затечени од мерките кои ги преземаат повеќе европски држави против коронавирусот. Каква е состојбата на граничниот премин Деве Баир погледнете на фотографиите поставени на нашиот Facebook fan page.

Прочитај повеќе

Поглема хигиена во зградите бара градоначалникот на Велес Аце Коцевски

Градоначалникот на Велес Аце Коцевски во видео порака денес упати апел кон управители на згради, заедниците на сопственици и куќните совети, како да се однесуваат и кои мерки да ги превземеаат по повод новонастаната ситуација со коронавирусот. “Како резултат на новонастанатата состојба со вирусот COVID – 19, коронавирус, чуствувам одговорност …

Прочитај повеќе

БРОЈКАТА НА ЗАРАЗЕНИ ОД КОРОНАВИРУСОТ ВО МАКЕДОНИЈА СЕ ИСКАЧИ НА 26

Labaratorija-korona

Утрово се тестирани 10 пациенти. Позитивни се тестовите на тројцата кои вчера се тестирале на клиниката „Жан Митрев“, а за нив во Институтот за јавно здравје се направени контролни тестови, кои го потврдиле претходниот резултат, потврди денес министерот за здравство Венко Филипче Со ова бројката на заболени од коронавирусот се …

Прочитај повеќе

ОВА СЕ ПРЕПОРАКИТЕ ОД АГЕНЦИЈА ЗА ХРАНА И ВЕТЕРИНАРСТВО

Агенцијата за храна и ветеринарство на својот фесбук профил објави извештај од Светската организација за здравствена заштита на животните (ОИЕ), во која објаснува дали е можно да се пренесе вирусот од куче на човек.

Прочитај повеќе

ТОМ ХЕНКС ГО ПОБЕДИ КОРОНАВИРУСОТ

Tom Henks

По еднонеделна изолација, Том Хенс и неговата сопруга се пуштени од болница, каде беа лечени откако нивниот тест беше позитивен на коронавирус. Шеесет и три годишниот Том мината недела преку Инстаграм соопшти дека е заразен со коронавирус. Повеќекратниот добитник на Оскар беше во близина на Бризбејн Австралија за да снима …

Прочитај повеќе