Вести

Пронајден починат велешанец

policija Veles

СВР Велес информира дека доцна синоќа мртов е пронајден 61-годишен човек. „На 16.04.2024 во 23.30 часот во СВР Велес било пријавено дека во сопствениот дом воВелес бил пронајден починат С.Д.(61) од Велес. Лекар од Итна медицинска помошконстатирал смрт без видливи траги на насилство“, велат од СВР Велес. По наредба на …

Прочитај повеќе

За лекарите до 180.000 денари плата, за сестрите до 90.000 плата, Филипче вели дека мора да се вреднува нивниот труд

venko filipce

Зголемувањето на платите на медицинскиот персонал ќе продолжи да биде еден од приоритетите на СДСМ. Како што наведува д-р Венко Филипче, единствено преку вреднување на нивниот труд и посветеност, медицинскиот персонал ќе се задржи во македонските болници. „Здравствената заштита е еден од најважните сегменти на нашето општество, а пристапот до …

Прочитај повеќе

Училиштата ќе работат во вторник, ќе бидат затворени само просториите со избирачки материјал

Gimnazija Koco Racin-Veless

Училиштата во кои ќе се одржи гласањето за претседателските избори ќе работат во вторник, ден пред изборите. Ќе бидат заклучени само оние простории каде ќе сместен избирачкиот материјал.  „Тоа е веќе договорено и мислам дека е ставено на веб страницата. Тие училишта ќе работат меѓутоа просториите во кои ќе биде …

Прочитај повеќе

Пендаровски од Велес: Тие што беа против Преспанскиот договор сега се фалат со НАТО членството

Stevo Pendarovski

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски синоќа на митиг пред велешани рече Силјановска да избере што ќе биде, претседател или врховен командант на Армијата. И порача дека без Преспанскиот договор нема членство во НАТО.  „Делумно е манипулација на нашите граѓани и потценување на нивната интелегенција, а делумно е зошто не знаат …

Прочитај повеќе

Митинг на кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова во Велес

gordana siljanovska

Четиринаесетти ден од кампањата за претседателските избори, претседателските кандидати преку митинзи, дебати, како и средби со граѓани, ги презентираат нивните програми. Кандидатот за претседател од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова денеска ќе има можност да се претстави пред велешани, а како што информираат од ВМРО-ДПМНЕ, свое обраќање се очекува …

Прочитај повеќе

24. април и 8. мај ќе бидат неработни за сите граѓани

izbori glasanje

Вчера Владата одлучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на Република Северна Македонија. Ваквата одлука е донесена заради непречено спроведување на изборите за претседател и изборите за пратеници во Собранието. Двата неработни дена нема да се одработуваат. Денешната …

Прочитај повеќе

Времето денес променливо облачно со повремени врнежи од дожд

Veles dozd

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Наместа особено попладне, ќе биде нестабилно со пообилен пороен дожд (над 30л/м2) грмежи и силен ветер (над 70 км/час), локално во форма на невреме.Содржината продолжува под рекламата Минималната температура ќе биде во интервал од 8 до 13, а максималната …

Прочитај повеќе

Изнемоштените и болните до полноќ можат да се пријавуваат за гласање на претседателските избори

Изнемоштените и болните лица до полноќ можат да се пријавуваат за гласање на претседателските избори закажани за 24 април. „Избирачот кој не е во можност да гласа на гласачкото место (немоќно или болно лице) а сака да гласа за тоа ќе ја извести ОИК најдоцна 7 дена пред денот определен …

Прочитај повеќе

Митинг на кандидатот за претседател Стево Пендаровски во Велес

Тринаесетти ден од кампањата за претседателските избори, претседателските кандидати преку митинзи, дебати, како и средби со граѓани, ги презентираат нивните програми. Кандидатот за претседател Стево Пендаровски од редовите на СДСМ во 16.30 најпрво ќе се сретне со жителите на општина Чашка, а централниот митинг е закажан на плоштадот С’рмаале, во …

Прочитај повеќе

Павле Беловски: Седумдесет проценти од медиумските работници се под просечната плата во Македонија

Прашањето на плати и стандард на новинарите и воопшто на медиумските работници е поврзано со непостоење организиран дијалог меѓу двете страни, меѓу нашиот синдикат и работодавците. Имено тоа е поради фактот што во Македонија не постои здружение на работодавци од медиумската индустрија вели Павле Беловски претседател на ССНМ во интервју …

Прочитај повеќе