Вести

Италија ја надмина Кина во бројот на смртни случаи од коронавирус, денес нови 427 жртви

italy_police

Италија забележа вкупно 3,405 смртни случаи, споредено со 3.245 кинески. Бројот на загинати, објавени денес, е помал од рекордниот број 475 жртви во средата – највисоката официјална еднодневна бројка во светот. Бројот на потврдени случаи во Италија денес се искачи на 41.035, од 35.713 за само 24 часа. Оваа бројка …

Прочитај повеќе

Граѓаните и фирмите нема да плаќаат рати за кредити, одлучи унгарската влада

Budapest

До крајот на годината унгарските граѓани и фирми нема да плаќаат рати за кредити. Унгарската влада одлучи да ги запре плаќањата, објави весникот Hungary Today. Владата на Виктор Орбан, исто така, одлучила до 30 јуни да ги продолжи краткорочните кредити на претрпијатијата, а за новите кредити ги ограничила вкупните трошоци …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Филипче: Шест нови случаи, меѓу кои едно 4 годишно дете, се чекаат уште 35 резултати

Venko Filipce 19.03.2020

Бројот на граѓаните заразени од коронавирус во земјата е во благ пораст. Се надевам дека кривата ќе продолжи да биде вака релативно рамна и ќе нема силни пикови. Сметам дека здравствениот систем засега е добро менаџиран. Добро е тоа што пациентите се откриваат во рана фаза од болеста, рече министерот …

Прочитај повеќе

Храна ќе има, бизнисот ќе трпи, велат велешките стопанственици

Porcelanka

Без паника, храна ќе има. Ваква порака до граѓаните упатија денеска од прехрамбената индустрија Благој Ѓорев од Велес, откако вчера во земјата беше прогласена вонредна состојба. Од фабриката попозната како Маслодајна велат дека залихи од зејтин, но и од други прехрамбени производи има најмалку за половина година. „Целата прехрамбена индустрија …

Прочитај повеќе

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Министерот Венко Филипче закажа прес конференција во 18 часот

Filipce 16.03

Министерот за здравство Венко Филипче во 18 часот ќе одржи прес конференција, на која треба да ги соопшти новите детали за ситуацијата со коронавирусот во земјава. Следете ја прес конференцијата во живо:

Прочитај повеќе

Велешката полиција контролира стотина граѓани во самоизолација, за еден кривична пријава

Nake Culev

Во СВР Велес под надзор се две лица со решение на ДСЗИ, 99 лица по наредби за самоизолација, а контролирани се 77 угостителски објекти, откри министерот за внатрешни работи Наќе Чулев. Тој рече дека досега за еден граѓанин кој живее на територијата која ја покрива СВР Велес е поднесена кривична …

Прочитај повеќе

Турција ги прекина фудбалското и кошаркарското првенство

Turkey football

Лидерите на турската Супер лига и официјално решија да го прекинат фудбалскиот шампионат , поради пандемија на коронавирусот. Истата одлука е донесена и за натпреварите во кошарка.Покрај елитниот ранг, натпревари ќе нема и во пониските рангови. Турција е една од ретките земји каде што претходните викенди имаше спортски активности и …

Прочитај повеќе

Нови шест заразени од коронавирус во македонија

Korona slika

Министерот за здравство Венко Филипче на својата фејсбук страна објави дека се откриени шест нови случаи на заразени од коронавирус. Станува збор за четиригодишно девојче од Штип, кое се вратило од Англија. Нови три случаи се регистрирани во Дебар. Едно лице од Скопје, кое најверојатно имало контакт со веќе инфицираните …

Прочитај повеќе

Аце Коцевски: Училиштето во село Бузалково да добие посебен правен статус

Ace Kocevski

Основното училиште во село Бузалково да не биде подрачно училиште, туку да добие посебен правен статус, побара денеска градоначалникот на Велес Аце Коцевски. „Во училиштето во Бузалково во моментов учат 397 ученици во 17 паралелки, во подрачното училиште во Сливник, 90 ученици во 5 паралелки и во подрачното училиште во …

Прочитај повеќе

Белградскиот аеродром затворен за комерцијални летови

Belgrad Airport 2

Белградскиот аеродромот „Никола Тесла“ е привремено затворен за сите комерцијални летови започнувајќи од денес, соопшти српската влада, најавувајќи дека мерката ќе продолжи се додека заврши вонредна состојба поради коронавирусот. Аеродромот нема да биде затворен, но како резултат на одлука на владата, од денеска ќе бидат суспендирани сите комерцијални летови, полетувања …

Прочитај повеќе