Македонија

За неколку дена прва официјална посета на Силјановска Давкова во Ватикан и Рим

За неколку дена, односно на 23 мај претседателката Гордана Сиљановска Давкова ќе ја има првата посета во странство. Тој ден ќе биде примена од Папата Франциск во Ватикан, а следниот ден во Рим ќе присуствува на чевствувањето на светите браќа Кирил и Методиј. Сиљановска Давкова ќе ја посети базиликата Свети …

Прочитај повеќе

РЕС е најголем снабдувач со струја на слободниот пазар, објави Регулаторната комисија за енергетика

renewable-energy-supply

РЕС е најголем снабдувач со струја на слободниот пазар и најголем дел од стопанството добива електрична енергија од РЕС, објави Регулаторната комисија за енергетика. РЕС (Renewable Energy Supply) сам држи речиси една третина од пазарот, а останатиот дел го делат други 20 снабдувачи.Текстот продолжува под рекламата Во 2023 година РЕС продал 609.771 MWh електрична енергија, или …

Прочитај повеќе

Вработен во МВР фатен со мито од 12.500 евра

mito

Вработен во Министерството за внатрешни работи е фатен со мито од 12.500 евра, соопшти министерот Панче Тошковски. Како што вели тој, лицето И.М. било вработено како виш аналитичар во СВР Скопје. Осомничениот е лишен од слобода под сомневање за сторени кривични дела измама предвидени по чл. 247 од КЗ. „Од …

Прочитај повеќе

АМСМ со дневна информација за состојбата на државните патишта

avtopat veles-skopje

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози, извести АМСМ. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна …

Прочитај повеќе

Љупчо Палевски – Палчо ја помина првата ноќ во затворот во Скопје

palco go nosat u zatvor

По трансферот во Македонија, Љупчо Палевски-Палчо веднаш е префрлен во затворот во Шутка бидејќи за него веќе има определен притвор од 30 дена. Во скопскиот истражен затвор беше донесен со конвој од 4 необележани со полициски ознаки,  автомобили. Турската полиција го испрати со куфер со неговите работи пронајдени при апсењето …

Прочитај повеќе

Запалено возилото на директорот на затворот Идризово

Ноќеска, по полноќ, бил запален службениот автомобил ,,пасат” на Зоран Јовановски, директорот на затворот ,,Идризово”, дознава ,,Фокус” од свои извори. Повеќе детали за инцидентот очекуваме од МВР, од каде што побаравме дополнителни информации. Засега е познато само дека возилото било запалено пред домот на директорот, во скопската населба Кисела Вода. …

Прочитај повеќе

АМСМ информира за состојбата на државните патишта

avtopat doz

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по влажни коловози, извести АМСМ. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација …

Прочитај повеќе

Велешката полиција лиши од слобода 45-годишен велешанец

policija Veles

Лишен од слобода 45-годишен велешанец откако полициски службеници од Отсекот за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Велес пронашле кафеаца грутчеста материја. Текстот продолжува под рекламата „На 13.05.2024 во 11.00 часот во Велес, полициски службеници од Отсекот за недозволенатрговија со дрога и оружје при СВР Велес го лишиле …

Прочитај повеќе

Ново намалување на цените на горивата

Benzinska pumpa

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Македонија (РКЕ) донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,23 % во однос на одлуката од 9.5.2024 година.Текстот продолжува под рекламата Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 …

Прочитај повеќе

Инаугурирана новата претседателка Гордана Силјановска

gordana-siljanovska-davkova

Силјановска Давкова претпаднево во Собранието даде свечена заклетва дека дека функцијата ќе ја извршува совесно и одговорно, дека ќе ги почитува Уставот и законите и дека ќе ги штити независноста, суверенитетот и територијалниот интегритет на земјата, без притоа, да употреби Северна во името на државата. При давањето на заклетвата повторувајќи …

Прочитај повеќе