сабота, 23 октомври, 2021

Македонија

Нови 31 позитивни случаи на ковид-19 во Велес

Veles Oktomvri 2021

Се зголемува бројот на активни случаи во Велес. Денес во ковид статистиката на Министерството за здравство се регистрирани нови 31 случај на ковид-19. Оздравени се 22 пациенти, а двајца велешани се починати во велешкиот ковид центар. Бројот на активни случаи во Велес се сискачи на 318, со што е на …

Прочитај повеќе

Трагедија: Син со остар предмет ја убил својата мајка

napad so noz

Утрово во Скопје се случи вистинска трагедија откако скопјанец со нож ја убил својата мајка во населбата Аеродром. „Денеска (16.10.2021) во 07.50 часот на ул.„23ти Октомври“, полициски службеници од Полициската станица Аеродром го лишиле од слобода И.Т.(62) од Скопје поради сомнение дека околу 06.30 часот во нејзиниот дом со остар …

Прочитај повеќе

Нови 20 случаи на ковид-19 во Велес

Veles od bolnica Oktomvri 2021

И денес во ковид статистиката на Министерството за здравство се регистрирани голем број на новозаразени велешани. 20 нови позитивни случаи, 11 оздравени, а двајца пациенти се починати во велешкиот ковид центар. Бројот на активни случаи е 311.Содржината продолжува под рекламата Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно …

Прочитај повеќе

Скрининг за Ковид-19 во 364 основни и 109 средни училишта

kovid-test-2

Со скринингот за КОВИД-19 ќе бидат опфатени 364 основни и 109 средни училишта, информираа вчера од Министерството за здравство, од каде потенцираа дека е многу важно родителите да го поддржат тестирањето. По претходно добиена писмена согласност од страна на родителите или старателите на учениците, како што се посочува, тестирањата кои …

Прочитај повеќе

Расте бројот на активни случаи во Велес, денес регистрирани 25 новозаразени

Veles bolnicki dol

Расте бројот на активни случаи во Велес. Во ковид статистиката на Министерството за здравство , денес се регистрирани нови 25 позитивни случаи на ковид -19, оздравени се девет пациенти, а еден 75 годишен велешанец ја изгуби битката со вирусот. Бројот на активни случаи во Велес е 304. Содржината продолжува под рекламата …

Прочитај повеќе

Ново поскапување на бензините

Benziska pumpa

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 2,00 ден/литар, додека малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1)  се зголемуваат за 2,50 ден/литар.Содржината продолжува под рекламата Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 1,630 денар/килограм и со …

Прочитај повеќе

АМСМ со предупредување до возачите

odron sveti dimitrija

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по влажни коловози. АМСМ информира дека интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. Од АМСМ препорачуваат прилагодена брзина на движење, почитување на поставената …

Прочитај повеќе

Од СЗО препорачуваат дополнителна доза вакцина за лицата со ослабен имунитет

vakcinacija-vo-makedonija

Експертскиот панел на Светската здравствена организација (СЗО) препорача на лицата со умерено и значително ослабен имунитет да им се даде дополнителна доза вакцина против Ковид-19 одобрена од организацијата. Експертите на СЗО посочуваат дека не станува збор за препорака на трета доза за општата популација. „Препораката што сега ја даваме е …

Прочитај повеќе

Еден смртен случај и пет новозаразени од ковид-19 во последните 24 часа во Велес

Во денешната ковид статистика на Министерството за здравство регистрирани се нови 111 позитивни случаи на ковид-19. Од нив пет се регистрирани во Велес, оздравени се 11 велешани, бројот на активни случаи е 289. Еден пациент на 72 годишна возраст ја изгуби битката со вирусот.Содржината продолжува под рекламата Во последните 24 …

Прочитај повеќе

Велес е трет град по број на активни случаи на ковид-19, денес нови 19 случаи

kruzen tek Veles nova slika

Во денешната ковид статистика на Министерството за здравство регистрирани се нови 316 позитивни случаи на ковид-19. Од нив 19 се регистрирани во Велес, оздравени се 12 велешани, бројот на активни случаи е 297, со што е на третото место бо бројот на актвивни случаи. Пред Велес се Скопје со 3495 …

Прочитај повеќе