Македонија

Загина мечка по удар од автомобил на патот Гостивар – Охрид

mecka

Рано утрово, во 5.37 часот мечка претрчувала преку патот кај вториот каменолом на патот Гостивар – Охрид. Во тој момент во неа удрил автомобил. Несреќата била пријавена на Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во ЦУК. „Повредени во патничкото возило нема, додека мечката починала на лице место. Настанот се …

Прочитај повеќе

Велешанец со закани за својата поранешна сопруга

Велешанец агресивно се однесувал кон својата поранешна сопруга, а и упатувал и закани. „На 18.06.2024 во 11.30 часот во СВР Велес, 23 – годишна жена од Велес пријавила деканејзиниот поранешен сопруг Х.Ц. од Велес агресивно се однесувал кон неа и ѝ упатувалзакани„ велат од СВР Велес. Од таму додаваат дека …

Прочитај повеќе

АМСМ дневно известување за состојбите на државните патишта

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози, извести АМСМ. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација …

Прочитај повеќе

Мицкоски: Заклетвата ќе ја дадам со уставното име на државата, а ќе го користам и во странство

Мандатарот Христијан Мицковски на прашање на интервју во вестите на тв Сител отворено без заобиколување кажа дека на заклетвата кога ќе стане премиер во собранието ќе го користи уставното име (Република Северна Македонија) и со тоа ќе го затворел ова прашање кое е многу актуелно по одбивањето на новата председателка …

Прочитај повеќе

(Фото) Автомобил целосно изгоре на автопатот Скопје-Велес

POZAR NA AVTOMOBIL NA PATOT SKOPJE VELES

Автомобил се запали на автопатот Скопје-Велес. Според првичните информации, нема повредени лица, а возилото целосно изгорело. Не се знаат причините за пожарот, а патниците стојат покрај него. Имало краток обид за гаснење, но неуспешен. Повеќе информации се очеквуаат од МВР. Можеби ќе ве интересира: Деспотовски во посета на ОО СДСМ …

Прочитај повеќе

(Видео) Мандаторот Мицкоски: До Собранието поднесени програмата и составот на новата влада

Mickovski

„Штотуку во архивата на македонското Собрание ја поднесов предлог-програмата за работа на идната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ како мандатар, а исто така заедно со програмата за работа на идната влада е поднесен и списокот на членовите на идната влада. Како придружен дел на тој список се и нивните биографии“, изјави …

Прочитај повеќе

Деспотовски во посета на ОО СДСМ ВЕЛЕС: СДСМ ќе се врати на вредностите и традициите од АСНОМ

jovan despotovski

Кандидатот за претседател на СДСМ Јован Деспотовски продолжи со непосредни средби со членовите на партијата. На средбата во Велес беше истакнато дека една од клучните заложби на партијата ќе биде враќањето на вредностите и традициите од АСНОМ. „Доаѓам од семејство со долга традиција на слободарски вредности. Мојот дедо Јоле Деспотовски …

Прочитај повеќе

Земјоделци од светиниколско го блокираа експресниот пат Штип – Велес

blokada-zemjodelci-sveti-nikole

Земјоделците од општините Свети Николе и Лозово од 12 часот излегоа на протест со блокада на експресниот пат Штип – Велес кај местото викано Овче Поле.Текстот продолжува под рекламата Тие се жалат дека посевите ќе се исушат бидејќи не можат редовно да наводнуваат иако плаќаат надоместок на водостопанство „Брегалница“. Текстот …

Прочитај повеќе

Почина Стојан Андов, првиот претседател на Собранието на Македонија

stojan-andov-

Првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов почина на 89 годишна возраст.Текстот продолжува под рекламата Роден 1935 година во Кавадарци, Андов дипломирал на Економскиот факултет во Скопје, а магистрирал на Белградскиот универзитет.Текстот продолжува под рекламата Во неколку наврати ја извршуваше функцијата претседател на законодавниот дом, …

Прочитај повеќе

Електронско пријавување за упис во средно образование од 20 до 25 јуни

Upisi vo sredno

Од четврток (20 јуни) до вторник (25 јуни до 15 часот) ќе се спроведува првото електронско пријавување на учениците за запишување во средно образование за учебната 2024/2025 година. Второто пријавување во јунскиот уписен рок ќе биде на 1 и 2 јули до 15 часот. Текстот продолжува под рекламата Со цел да …

Прочитај повеќе