Македонија

Син го пронашол својот татко мртов во гаража

jamka

Во текот на вчерашниот ден во 15.15 часот во СВР Скопје било пријавено дека 27-годишно лице во гаража во скопско село го пронашол обесен неговиот 51-годишен татко, информираат од МВР. Од страна на Итната медицинска помош била констатирана само смрт. Увид на местото извршила екипа од СВР Скопје, а по …

Прочитај повеќе

Нема нови случаи позитивни на ковид 19 во Велес, 155 во Македонија

testiranje-covid19

Одново високи бројки на заразени од коронавирус. Денес Министерството за здравство регистрираше 155 нови позитивни случаи на ковид 19. Најмногу во Скопје 51, а со двоцифрена бројка се и Гостивар со 22, Тетово 10, Куманово 11, Штип 13, и Кавадарци со 14 позитивни случаи. Следуваат Охрид со шест, Македонски Брод …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Обилните врнежи ги поплавија Чешиново, Горни и Долни Подлог

Poplava Kocani

Обилните врнежи од дожд во текот на ноќта и претпладнево во кочанско предизвикаа излевање на одводните канали и на атмосферската и фекалната канализација, поради што и се поплавени дел од градските населби и селата. Најкритична е состојбата во селата Горни и Долни Подлог каде водата навлезе во дворовите и домовите, …

Прочитај повеќе

Кои се трите модели за одржување настава, кои ги предлага МОН

UZUS

Министерството за образование и наука ќе предложи до Владата три модели на организација на наставата во училиштата за новата учебна година. Првиот модел предвидува организација на наставата со физичко присуство на учениците во основните и средните училишта, кои имаат просторни услови за реализирање на ваква наставта. Со овој модел просторните …

Прочитај повеќе

Сообраќајка на патот Велес-Штип, двајца повредени

Policija lenta

Две лица се повредени во сообраќајна несреќа на магистралниот пат Велес – Штип, во атар на с.Три чешми. Несреќата се случила помеѓу товарно возило „фолксваген кеди“, со скопски регистарски ознаки, управувано од Н.Л.(30) од Скопје и патничко возило „форд ка“, со штипски регистарски ознаки, управувано од Д.Б.(49) од Виница. Во незгодата …

Прочитај повеќе

Фокус: Заразен газда на конфекција наместо да седи во изолација се сонча во Грција

plaza grcija

Газда на конфекција, заразен со корона вирусот, наместо да седи во изолација, заедно со неговиот малолетен син кој исто така бил позитивен на Ковид-19, заминале на одмор. За овој случај неделникот „Фокус“ пишуваше во последниот број, а сега приказната доби продолжение бидејќи, неделникот дознава дека заразените газда и син се …

Прочитај повеќе

Црна Гора ја прошири листата за да им доаѓаат гости, ама не и од Македонија

Sveti Stefan Crna gora

Ако се надевавме дека наместо во Грција летниот одмор можеби ќе го искористиме на Јадранско Море, во Црна Гора, таа можност засега отпаѓа бидејќи оваа земја се уште не дозволува влез за македонските граѓани. Македонија не се најде ниту на зелената листа што ја објави Црна Гора, на која освен …

Прочитај повеќе

Преговорите течат во четири очи

zaev-ahmeti

За средбата Мицкоски-Ахмети нема никакви детали, а средбата Заев-Ахмети е оценета како конструктивна и надежна за успешен епилог, но не и одлучувачка, пишува Дојче веле. По завчерашните медиумски шпекулации дека ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ се пред финализирање на договорот за нова влада, по што следеше демант од ДУИ, партискиот лидер Али Ахмети …

Прочитај повеќе

Денеска повеќе од двојно оздравени од заразени

Covid Macedonia 2

Дури 259 оздравени, наспроти 113 новозаразени со коронавирус се регистрирани во последните 24 часа, соопшти Министерството за здравство. Во истиот период починале шест пациенти како последица од Ковид-19. Најголем дел од оздравените се од Скопје, вкупно 103, а од главниот град доаѓаат и најмногу од новозаразените – 35. Во Велес …

Прочитај повеќе

„Сестрите Прозорови“ на велешкиот театар ја отворија драмската програма на „Охридско лето“

sestrite prozorovi ohridsko l

Со театарската претстава Сестрите Прозорови (случај) во изведба на Театар „Јордан Хаџи Константинов Џинот“ oд Велес, синоќа започнува драмската програма на годинешното јубилејно издание на Охридско лето. Претставата работена по мотиви на „Три сестри“ од Чехов, се одигра во Предворјето на црква Св. Софија со  ограничен број на публика поради …

Прочитај повеќе