Македонија

Костадиновски: Уставните судии да отвораат предмети по сопствена иницијатива

ustaven sud

Уставните судии да отвораат предмети по сопствена иницијатива ќе бара новиот претседател на Уставниот суд, Дарко Костадиновски. Според него, особено е неопходно да е покаже судски активизам и за секоја одлука за која судиите ќе се посомневаат во уставноста да можат самите да иницираат постапка, а не само како до …

Прочитај повеќе

Од ноќеска на полноќ дизелот поевтин за денар и пол

benzin-gorivo

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Македонија (РКЕ) донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,17 % во однос на одлуката од 7.6.2024 година.Текстот продолжува под рекламата Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) …

Прочитај повеќе

Учебната година заврши за средношколците, основците ќе имаат настава до 17 јуни

ucenici na nastava

Учебната 2023/2024 година заврши за средношколците, додека учениците во основните училишта, согласно годинашната одлука за организација на наставата, до летниот распуст имаат уште една работна недела.Текстот продолжува под рекламата И основците и средношколците првпат годинава имаа пролетен распуст од 29 април до 6 мај 2024. Матурантите во изминатите две саботи …

Прочитај повеќе

Усвоена реорганизацијата на министерствата со 88 гласа „за“, ја поддржаа и пратениците од ДУИ

Новиот Парламент утринава ги изгласа законските измени со кои се воведуваат нови и се прави реорганизација на дел од постоечките министерства. Со 88 гласа „за“ и 22 „против“ беа поддржани измените, со кои се создаваат услови за формирање на нова влада која треба да биде предводена од мандатарот и лидер …

Прочитај повеќе

Матурантите го полагаат изборниот екстерен испит од државната матура

Drzavna matura 3

Денеска матурантите го полагаат вториот изборен екстерен испит од државната матура. Најмногу пријавени кандидати има за тестот по Англиски јазик (13,198). За Математика ќе полагаат 1,356 ученици, за Германски јазик 114, за Француски јазик 37, за Естетика 84, а по еден кандидат се пријавени за Руски јазик и Филозофија.Текстот продолжува …

Прочитај повеќе

Инфлацијата во мај зголемена за 0,9 проценти во однос на април

Market vnatre

Инфлацијата мерена преку индексот на трошоците на животот во мај 2024 година, во однос на април 2024 година изнесува 0.9 отсто, објави Државниот завод за статистика.Текстот продолжува под рекламата Според податоците, зголемувањето на инфлацијата во мај 2024 година, во однос на април 2024 година, е резултат на зголемувањето на трошоците …

Прочитај повеќе

За два денара поевтинува ЕУРОСУПЕР БС-98

gorivo-benziska

Цената на ЕУРОСУПЕР 98 од вечерва на полноќ се намалува за 2 денари по литар, и ќе изнесѕува 82 денари, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.Текстот продолжува под рекламата Цената на ЕУРОСУПЕР 95 и на ЕУРОДИЗЕЛ остануваат непроменети, односно ќе се продаваат по 80 денари по литар, и 73 денари по …

Прочитај повеќе

АХВ: Јадеме безбедна и квалитетна храна, ни недостигаат 40 инспектори

hrana

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) денеска соопшти дека јадеме безбедна и квалитетна храна. Директорот на АХВ, Николче Бабовски, по повод 7 Јуни, Светскиот ден на безбедна храна, информира дека во првите пет месеци годинава се спроведени преку 22 000 инспекциски контроли. Според него, на Агенцијата ѝ фалат 40 инспектори, …

Прочитај повеќе

Од денес Еуросупер-95 поевтин за два денари

benziska stanica Makpetrov

Од ноќеска на полноќ бензинот БС-95 има нова цена. Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), цената на бензинот БС-95 се намалува за два денари, додека цените на останатите бензини, на дизелот и на екстра лесното масло не се менуваат.Текстот продолжува под рекламата Со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР …

Прочитај повеќе

Приведен работник кој крадел од фирмата каде што работел долго време

Велешката полиција приведе четириесет и двегодишен маж од велешкото село Сојаклари кој крадел во фирмата во која работел.Текстот продолжува под рекламата Како што информираат од СВР Велес, при претрес во неговиот дом, извршен со наредба од Основен суд Велес, биле пронајдени и одземени предмети за кои постои сомнение дека ги …

Прочитај повеќе