Балкан

Претседателката Давкова: Грозоморен напад врз словачкиот премиер, се молиме за негово здравје

gordana siljanovska

Македонската претседателка Гордана Силјановска Давкова реагираше на веста за атентатот врз словачкиот премиер Роберт Фицо. „Бев длабоко шокирана кога ја слушнав веста за грозоморниот напад врз словачкиот премиер Роберт Фицо. Се молиме за негово здравје и брзо закрепнување! Нашите мисли се со неговото семејство и со народот на Словачка“, напиша …

Прочитај повеќе

Борисов: Го повикувам колегата Мицкоски, тој е мој колега, тој ми е добар пријател, од ЕПП, да престане да зборува, бидејќи изборите поминаа

Bojko Borisov

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, го повика претседателот на на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, да си ги измери зборовите по изборите во Македонија. „Го повикувам колегата Мицкоски , тој е мој колега, тој ми е добар пријател, од ЕПП, да престане да зборува, бидејќи изборите поминаа. Му честитав за неговиот успех, …

Прочитај повеќе

Годишнина од смртта на претседателот на Социјалистичка Федеративна Република Југославија – Јосип Броз Тито

josip broz tito

На денешен ден пред 44 години почина доживотниот претседател на Социјалистичка Федеративна Република Југославија – Јосип Броз Тито (1892-1980). Тито беше водач во борбата против окупаторот од 1941 до 1945 година. Беше долгогодишен лидер на Комунистичката партија на Југославија и командант на нејзините оружени сили од крајот на Втората светска …

Прочитај повеќе

Данка е убиена, уапсени се двајца осомничени, изјави Вучиќ

ISCEZNATO DEVOJCE DANKA

Двајца работници во српски „Водовод“, го фрлиле телото на исчезнатата Данка Илиќ (2) на дива депонија на Старобањска, откако го удриле девојчето со возило. Веста ја потврди и српскиот претседател Александар Вучиќ.Содржината продолжува под рекламата „Имам лоши вести за ова дете, за нашата Данка од Бор. Полицијата уапси две лица …

Прочитај повеќе

Австриска полиција: Дознавме кој е на видеото од Виена, тоа не е Данка

ISCEZNATO DEVOJCE DANKA

Австриската полиција рано утринава соопшти дека двегодишната Данка Илиќ, која исчезна минатиот вторник во приградската населба Бањско поле, во близина на градот Бор во Србија, ја нема на видеото снимено во Виена, пренесува Телеграф. „Српски државјанин кој живее во Виена им пријавил на српските власти дека забележал мало дете во …

Прочитај повеќе

Хеликоптери се вклучија во потрагата по Данка Илиќ која исчезна пред пет дена во околината на Бор

Хеликоптери ја надлетуваат локацијата во Бањско Поле каде што исчезна двегодишната Данка од Србија. На терен се бројни припадници на полицијата. Полицијата и спасувачите вчера го пребарале тунелот и подземните канали, а наводно, според информации на српските медиуми, планираат да го пребараат и блиското Борско езеро, но за тоа нема …

Прочитај повеќе

Исчезна двегодишно девојче во Србија, активиран е системот „Најди ме“

Isceznato devojce Srbija

Девојчето Данка Илиќ (2) исчезна во приградската населба Бањско Поље кај Бор во Србија, во потрагата по неа беа вклучени сите надлежни служби, а за прв пат активиран е и системот „Најди ме“, српската верзија на американскиот Amber Alert.Содржината продолжува под рекламата Во потрагата по девојчето се вклучени и припадници …

Прочитај повеќе

Земјотрес во Црна Гора, почувствуван и во Македонија

Zemjotres

Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран во Црна Гора во 4,06 часот по локално време, објави Европскиот медитерански сеизмолошки институт (EMSC). Нема информации дека некаде има материјална штета. Содржината продолжува под рекламата По овој земјотрес, според податоците од Европскиот медитерански сеизмолошки центар, во Црна …

Прочитај повеќе

Денеска се навршуваат 21 година од убиството на Зоран Ѓинѓиќ

zoran dzindzic

Во Белград денеска ќе се одбележи 21-годишнината од убиството на српскиот премиер и поранешен лидер на Демократската партија (ДС) Зоран Ѓинѓиќ. Венци утринава беа положени во дворот на владата, на местото каде Ѓинѓиќ беше убиен. По повод годишнината од убиството, организацијата „Нов оптимизам“ во 12 часот ќе одржи трибина „Истрел …

Прочитај повеќе

Земјотрес од 4,7 степени во близина на грчкиот остров Родос

Zemjotres

Земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во морското подрачје, во непосредна близина на грчкиот остров Родос.Содржината продолжува под рекламата Епицентарот на земјотресот бил на 15 километри североисточно од градот Родос, на длабочина од 60 километри, јавува ТВ ЕРТ.Содржината продолжува под рекламата Вчера земјотрес со …

Прочитај повеќе