Балкан

Анкета: Отворањето на границите загрижи 64 отсто од Грците

Granicen premin bogorodica

По отворањето на границите, 64 отсто од Грците се многу (34 проценти) или доста (30 отсто) загрижени за епидемијата на ковид-19, според новото истражување на јавното мислење во Грција, спроведено од агенцијата „Pulse“ за грчката телевизија „Скај“, јави дописничката на МИА од Атина. Сепак, загриженоста е поголема кога станува збор …

Прочитај повеќе

Ден со најмногу заразени во Босна, имаат дури 310 нови случаи на коронавирус

Bosna Korona 1

Денес во Босна и Херцеговина се регистрирани 310 нови случаи на коронавирус, потврдија тамошните здравствени институции. Во Босна и Херцеговина направени се 65 694 тестови , а коронавирусот е потврден кај 3 320 лица. Досега се опоравиле 1425 пациенти, додека 1822 случаи во моментот се активни. Можеби ќе ве интересира: …

Прочитај повеќе

Без тест за коронавирус нема влез во земјава

karadzovski_filipche_komisija

Комисијата за заразни болести утрово одржа состанок на кој донесе одлука да достави предлог до Владата од утре при влез во Република Северна Македонија за сите граѓани од Србија, Косово, Босна и Херцеговина и Црна Гора да биде задолжително да достават ПСР тест не постар од 72 часа, соопшти Министерството …

Прочитај повеќе

Прогласена епидемија во 5 општини во Црна Гора

Crna gora pocinati korona

Црногорското Министерство за здравство вчера прогласи епидемија во пет општини на северот на земјата, поради зголемениот број на случаи на ковид-19, а Институтот за јавно здравје пријави 66 нови случаи на заразени со коронавирус во земјата, што е рекорден број за еден ден. Покрај тоа има и две починати лица. …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Тензична ноќ во Белград, полицијата ги растера демонстрантите

myitwyzaipaor7dsnebl

Големи полициски сили за разбивање демонстрации околу три часот по полноќ ги растераа неколку часовните насилни протести што започнаа претходната вечер по најавата на претседателот на Србија Александар Вучиќ, дека полициски час може повторно да се воведе заради зголемувањето на бројот на луѓе кои се заразени од коронавирусот. Со интервенција …

Прочитај повеќе

Србија воведе задодолжителна самоизолација од 14 дена за граѓаните на Црна Гора

serbia_crna_gora_granica

Врз основа на проценката на актуелната епидемиолошка состојба во регионот, владата на Србија денеска донесе одлука сите црногорски граѓани кои влегуваат во Србија да минат низ период на задолжителна самоизолација од 14 дена. Црногорските државјани се должни да ја пријават адресата на која ќе престојуваат во следните две недели по …

Прочитај повеќе

КОВИД-19 во Србија: изборите поважни од јавното здравје

KOVID-19-vo-Srbija-izborite-povazni-od-javnoto-zdravje naslovna

Државниот врв на Србија, вклучително и група лекари кои ја предводат борбата против ширењето на вирусот корона, во најмала рака го игнорираа влошувањето сè додека не заврши гласањето. Пишува: Игор Тодоровиќ За да ги разбереме постапките на властите во Србија по избувнувањето на КОВИД-19, доволно е да се погледне што се случи во …

Прочитај повеќе

Голем број српски граѓани не веруваат во официјални податоци за коронавирусот

vucic_12

Поголемиот број граѓани на Србија не веруваат во официјалните информации на институциите за пандемијата од коронавирус. Нивото на информации за пандемијата од коронавирус, 54 проценти од граѓаните го оценуваат како “незадоволително”, додека 65 проценти изразија недоверба во официјалните информации на надлежните институции, според истражувањето на агенцијата Валикон доставено до медиумите. …

Прочитај повеќе

КОВИД-19 во Косово: еден вирус и двајца премиери

KOVID-19-vo-Kosovo-eden-virus-i-dvajca-premieri naslovna

За помалку од еден месец по олеснувањето на рестриктивните мерки, Косово се соочува со нагло зголемување на бројот на случаи со КОВИД-19, што воопшто не ги спречува политичките противници да се занимаваат помалку со здравјето на граѓаните, а повеќе со продолжувањето на политичките препукувања. Пишува: Исак Воргучиќ Новиот вирус, кој го започна своето смртоносно патување во Кина кон крајот на …

Прочитај повеќе

Грција ги затвора границите за српските граѓани

Grcka policija

Грција ги затвора границите за српските граѓани од утре во 6 часот наутро. Српските туристи кои веќе се во Грција, популарна дестинација за одмор за Србите, ќе можат да ја напуштат земјата. Хрватска сега за сега останува единствана опција за одмор на српските државјани , затоа што и границите кон …

Прочитај повеќе