Балкан

Во соседна Србија олабавување на мерките, од понеделник децата се враќаат на школските клупи

Belgrad-Srbija

Кризниот штаб на Србија одлучи од овој понеделник, 12 април, да се отворат трговските центри, а услов е моменталната тенденција на опаѓање на бројот на заразени да продолжи, а донесена е одлука и за враќање на децата на физичка настава од 19 април. Единствено остануваат затворени угостителските делови во трговските …

Прочитај повеќе

Слави Трифунов со можност да ја преземе политичката одговорност во Бугарија, ГЕРБ на Борисов е подготвен да даде 10 пратеници за поддршка

Bojko Borisov

Актуелниот премиер и лидер на партијата ГЕРБ, која освои најмногу гласови на неделните парламентарни избори во Бугарија, Бојко Борисов, денеска го повика Слави Трифонов од партијата „Има таков народ“ да ја преземе политичката одговорност во земјата, јавува дописникот на МИА од Софија. „Колегата политичар Слави Трифонов нека превземе одговорност. Најколегијално го …

Прочитај повеќе

Красимир Кракачанов не успеа да влезе во бугарскиот парламент

Karakacanov

Партијата ГЕРБ на бугарскиот премиер Бојко Борисов победи на парламентарни избори во Бугарија, а „Има таков народ“ на Слави Трифонов стана втора политичка сила. Според досега 80 отсто од обработени гласови ВМРО на Красимир Каракачанов не успеа да влезе во бугарскиот парламент. Пред малку Красимир Каракачанов на својот Фејсбук профил …

Прочитај повеќе

Грција се надева дека плажите нема да бидат празни и летово, но бројките велат поинаку

plaza grcija

Владата се надева дека зголемените стапки на вакцинација и повисоките температури ќе ги намалат бројките на новозаразени, со што ќе можат безбедно да ги пречекаат посетителите – за доброто на економијата. Бројките укажуваат дека тоа ќе биде стратегија со повисок ризик отколку што јавно се признава. Стратегијата на Грција за …

Прочитај повеќе

Во знак на благодарност се размислува летово на возилата со српски регистраски таблици да им се поделат картички за да не плаќаат патарини во земјава

patarina

Премиерот Зоран Заев вели дека државата направила се за да обезбеди вакцини и оти овој месец ќе стасаат дополнителни количини со кои ќе се овозможи да непрочено да продолжи процесот на вакцинација. Тој го поздрави пријателскиот гест на Србија која на земјава и донираше вакцини и најави дека Владата ќе …

Прочитај повеќе

Се намалуваат рестриктивните мерки во Србија, се отвараат терасите на угостителските објекти

Belgrad-Srbija

Отварање натерасите на угостителските објекти од понеделник, со посебни мерки, како и продолжување на работата на продавниците до 22 часот, донесе одлулука кризниот штаб на Србија „Ја анализиравме епидемиолошката состојба во Србија. Сè уште е вонредна. Одлучивме од понеделник да се овозможи работа на угостителски објекти кои имаат можност за …

Прочитај повеќе

Лоши вести од Србија, во последното деноноќие регистрирани 5.471 нови заразени

Belgrad-Srbija

Српските медиуми пренесуваат дека во Србија се регистрирани 5.471 новозаразен со коронавирусот, а 39 лица починале поради компликации предизвикани од ова респираторно заболување, а на респиратори се 276 пациенти од вкупно 7.205 хоспитализирани. Во изминатите 24 часа направени се 18.528 тестови, а од почетокот на епидемијата 3.406.642. Во соседна Србија …

Прочитај повеќе

Министерството за надворешни работи упати протестна нота до Бугарија за видеото во кое се вели дека Македонија е бугарска

MNR SO PROTESTNA NOTA ZA BUGARIJA

Македонското МНР преку македонската амбасада во Бугарија до бугарското МНР, упати протестна нота во врска со видеото на пратеникот во Европскиот парламент од Бугарија и заменик-претседател на политичката партија ВМРО-Бугарско Национално Движење, Ангел Џамбаски. „Истовремено, ќе известиме и соодветно ќе реагираме и до институциите во Европската унија. Во оваа прилика …

Прочитај повеќе

Во Хрватска пописот одложен, ќе се спроведе наесен и тоа во две фази

popis Hrvatska

Пописот на населението што требаше да се спроведе пролетва во Хрватска ќе се спроведе на есен и тоа во две фази, од 13 септември до 17 октомври. Хрватската влада донесе ваква одлука поради актуелната епидемиолошка ситуација во земјата, а во првата фаза граѓаните на Хрватска ќе се попишуваат самостојно, преку …

Прочитај повеќе

Вакцинираните црногорци наскоро би можело да се собираат без маски и во затворен простор

crna-gora-more-265395

Црногорската влада соопшти дека е можно оние лица кои целосно примиле вакцина против Ковид-19 би можело во следните месеци да им се дозболи да се собираат во затворени простории, без маски и физичка дистанца. На владиниот налог на Твитер пишува дека едно од најчесто поставуваните прашања е дали лицата треба …

Прочитај повеќе