Свет

Германска економија се враќа во игра, инфлацијата падна на 3,2%

Според прелиминарните проценки, годишната стапка на инфлација во Германија во ноември падна на 3,2% на годишно ниво, од 3,8% во октомври, соопшти германската федерална служба за статистика – Дестатис. „Ова е најниското ниво на инфлација забележано во Германија од јуни 2021 година“, се наведува во соопштението. Цените на храната се …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Застрелан терористот од Брисел

Осомничениот за терористичкиот напад во Брисел е убиен утрово при полициска интервенција во главниот град, јавуваат белгиските медиуми. Осомничениот бил застрелан во кафуле во Шаербек, било потврдено за nieuwsblad.be. Сведок го видел Абдеслам Ласуд во кафуле во близина на зграда која била претресена во понеделникот вечерта. Кога пристигнала полицијата, дошло …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Доцна ноќеска извлечени навивачите од стадионот во Брисел

policija svetla

Квалификацискиот натпревар меѓу Белгија и Шведска за пласман на ЕВРО 2024 во Брисел синоќа беше прекинат на полувремето поради терористичкиот напад во белгискиот град. Најпрво фудбалерите на двете селекции, откако дознале за теростичките напади, одбиле да излезат на терен во второто полувреме, а потоа и делегатот од УЕФА, поради безбедносни …

Прочитај повеќе

Израел прогласи воена состојба, убиен висок член на Хамас

izrael

Безбедносниот кабинет на Израел прогласи воена состојба по нападот на палестинската екстремистичка организација Хамас, кој дозволува „далекусежни воени чекори“, соопшти кабинетот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. Канцеларијата на Нетанјаху соопшти дека конфликтот, кој однесе стотици животи на двете страни во саботата и неделата, му бил „наметнат на Израел со убиствен …

Прочитај повеќе

Вучиќ го поврза Бањска со „Диво насеље“: „Албанските власти држат предавања за европски вредности“

Aleksandar Vucic

„Србија го одбележува Денот на жалост за трагичните настани на Косово, за смртта на сите луѓе, од гледна точка на Уставот на Република Србија, секој е граѓанин на нашата земја. Прогласивме жалост за убиените Срби и сите други личности. Еди Рама не ја кажа вистината. Мислам дека е цивилизациска одлука, …

Прочитај повеќе

Легендарниот Андреј Шевченко стана политичар, ќе го советува украинскиот претседател Зеленски

Andrej Sevcenko i Zelenski

Можеби најголемата украинска фудбалска ѕвезда на сите времиња Андреј Шевченко, е именуван за слободен советник на украинскиот претседател Володомир Зеленски. Оваа вест е објавена и на сајтот на претседателот на Украина, не прецизирајќи каква улога ќе има екс играчот на Динамо Киев, Милан и Челси. Шевченко и во минатото имаше …

Прочитај повеќе

Нагло поевтинија становите и куќите во Германија

lippstadt-rathaus

Цените на станбените недвижности во Германија нагло паднаа во вториот квартал, покажаа податоците на Заводот за статистика, како одраз на влијанието на високите каматни стапки врз побарувачката. Цените на недвижностите паднаа во периодот од април до јуни за 9,9 отсто во споредба со истиот период минатата година, што е најмногу …

Прочитај повеќе

Колку изнесува просечната пензија во Германија?

50 evra

По 35 години придонеси, можете да се пензионирате во Германија како „долгорочно осигурено лице“ Прашањето од „милион долари“ што ги интересира сите наши луѓе кои работат во Германија: На колкава пензија можат да се надеваат по години и години работа? Поточно, списанието Феникс погледна колку пари добиваат пензионерите, откако најмалку …

Прочитај повеќе

Дел од авионот на Пригожин пронајден на два километри од местото на несреќата

avionska nesrekja Prigozin

Еден од фрагментите на авионот што се урна во регионот Твер, во кој леташе Евгениј Пригожин, се наоѓа на влезот во селото Куженкино, кое е на околу два километри од местото на несреќата, јавува руската државна новинска агенција РИА Новости. Полицијата го опколи местото каде што се наоѓаат остатоците, а …

Прочитај повеќе

Поранешниот претседател на САД најави дека ќе се предаде на властите во Џорџија

Donald Trump

Доналд Трамп изјави дека доброволно ќе се предаде на судството на американската држава Џорџија, кое покрена обвинение против него, врз основа на законот за учество во криминална организација. Доналд Трамп, кој веќе е обвинет во три различни случаи, во последните месеци се појави пред судот во Њујорк, Мајами и Вашингтон. …

Прочитај повеќе