Свет

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси загина во хеликоптерска несреќа

iranski pretsedatel ebrahim raise

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси и иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амирабдолахиан загинаа откако вчера се урна хеликоптерот во кој се наоѓаа, потврдил иранскиот потпретседател Мохсен Мансури. „Хеликоптерот на претседателот Раиси целосно изгоре за време на падот. За жал, се стравува дека сите патници се мртви“, соопштил официјалниот претставник. Како …

Прочитај повеќе

Германија од 1 јуни ги менува правилата за работници од Западен Балкан

rabotnici vo Germanija

Од 1 јуни 2024 година, граѓаните на Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора, Северна Македонија и Србија ќе уживаат повластен пристап до германскиот пазар на труд. Имено, Германија одлучи да го удвои бројот на визи кои годишно ќе им се доделуваат на граѓаните на овие шест земји заради работа, …

Прочитај повеќе

Ова се трите најдобри земји за водење бизнис

Сингапур, Данска и САД се најдобрите места во светот за водење бизнис, според рангирањето на деловната клима на Економист интелиџенс јунит (Economist Intelligence Unit). „Сингапур ќе остане најдобрата географска област во светот за водење бизнис, како што беше во изминатите 16 години“, изјави за Си-Ен-Би-Си (CNBC) менаџерот за прогнози за …

Прочитај повеќе

Путин: Се надевам дека обвинителите ќе направат се терористите да бидат казнети

osomnicen za ruskiot napad

Претседателот на Русија, Владимир Путин, денеска изјави дека истражителите ги утврдуваат околностите на терористичкиот напад во Москва и додаде дека се надева оти обвинителите ќе направат се’ за терористите да бидат казнети. „Се надевам дека обвинителите, во рамките на нивните овластувања, вклучително и при покренување државни обвиненија и за време …

Прочитај повеќе

Утре во Русија ќе биде ден на национална жалост

vladimir putin

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека утре во Русија ќе биде ден на национална жалост поради жртвите од терористичкиот напад во концертната сала „Крокус“ ​​во Москва. „Го прогласувам 24 март за ден на национална жалост“, рече Путин во обраќањето до Русите по терористичкиот напад. Бројот на загинати во терористичкиот напад …

Прочитај повеќе

Светски ден на лицата со Даунов синдром

lice so daunov sindrom

Некои од лицата со Даунов синдром успеваат да обезбедат истакнати работни места. Меѓу нив се: Мар Галсеран од Шпанија, за која се верува дека е првиот човек со оваа состојба што влезе во европски регионален или национален парламент. Ели Голдстајн, која влезе во историјата како прва манекенка со Даунов синдром …

Прочитај повеќе

Повеќето работници во Германија добиваат бонус поради инфлацијата

lippstadt-rathaus

Повеќе од три четвртини или 77,9 отсто од работниците во Германија добиле еднократен бонус поради инфлацијата од ноември 2022 година или ќе го добијат до крајот на годината, соопшти Сојузниот завод за статистика. Уплатите се без даноци и придонеси, јави ДПА. Просечната сума е 2.761 евро, но разликите меѓу бонусите …

Прочитај повеќе

Поради штрајк на вработените затворен аеродромот во Франкфурт

avion

Поради штрајк на персоналот за безбедност на аеродромот, утре ќе биде затворен најважниот воздухопловен центар на Германија, аеродромот во Франкфурт, соопштија од управата на најголемиот фермански аеродром. „Поради фактот што нема да има контрола на патниците, пристапот на патниците до аеродромот е спречен и поради оваа причина решивме да го …

Прочитај повеќе

„Одисеј“ слета: Американците се вратија на Месечината по половина век

amerikanci na mesecina

Одисеј е првото американско летало кое слета на Месечината во последните 50 години и почна да испраќа податоци, наведува американската компанија Intuitive Machines со седиште во Хјустон. Контролорите неколку минути се обидувале да воспостават врска со леталото, плашејќи се дека можеби не функционира, но сигналот на крајот пристигнал. „Можеме без …

Прочитај повеќе

Цените на недвижностите драстично паѓаат во Германија

bolnica Germanija Lippstad

Цените на комерцијалните недвижности во Германија нагло паднаа во четвртиот квартал од 2023 година, покажаа податоците од банкарската асоцијација ВДП откривајќи го влијанието на повисоките трошоци за финансирање и изградба. Во периодот од октомври до декември цените биле 12,1 отсто пониски во однос на истиот период во 2022 година, пресметале …

Прочитај повеќе