Свет

Макрон и Марин Ле Пен во вториот круг од француските претседателски избори

paris

Актуелниот француски претседател Емануел Макрон води во првиот круг од претседателските избори со неколку процентни пред лидерката на крајната десница Марин Ле Пен. Макрон ќе се соочи со Ле Пен во вториот круг на 24 април, во кој, според анкетите, најверојатно ќе победи, иако таа предност нема да биде голема. …

Прочитај повеќе

Цената на нафтата на берзите расте

nafta omikron

Нафтата на берзата повторно го надмина нивото од 120 долари за барел (159 литри), а експертите предупредуваат дека летово лесно може да достигне 150, па и 200. Светскиот пазар на дизелот, гориво што ја движи економијата како енергент и моторно гориво во сообраќајот. Како причина за растот на цената по …

Прочитај повеќе

Во Брисел самит на НАТО

nato

Во Брисел денеска се одржува самит на членките на НАТО поради украинската криза. Американскиот претседател Џозеф Бајден ќе се сретне со европските колеги, за да се договори, меѓу другото, за зајакнување на силите на источното крило на НАТО, со распоредување на четири нови борбени трупи во Бугарија, Унгарија, Романија и …

Прочитај повеќе

Водечките светски софтверски компании да ја бојкотираат Русија, повикува Зеленски

zelenski

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски вчера ги повика американските софтверски компании Мајкрософт и Оракл, како и германскиот производител на деловни софтвери САП, да ги прекинат услугите за поддршка за нивните производи во Русија. „Престанете да ги поддржувате вашите производи во Русија, престанете со војната“, напиша Зеленски на Твитер, пренесува Ројтерс. …

Прочитај повеќе

Украинскиот претседател: Земјата изгуби интерес за влез во НАТО

Украинскиот претседател володимир зеленски, во интервју за американската телевизија Eј-Би-Си рече дека Украина изгуби интерес за влез во НАТО, но дека е подготвен за дијалог со Русија околу статусот на Крим и Донбас. Алијансата се плаши од контрадикторни работи, и конфронтација со руската федерација, изјави Зеленски, додавајќи дека Украина нема …

Прочитај повеќе

Цената на пченицата, пченката и сточниот јачмен достигнуваат нови рекорди

Zneenje jacmen

Светскиот пазар претрпува големи промени, а европските земји се загрижени поради отежнатото снабдување со житни култури и вртоглавиот раст на нивните вредности. Цените на пченицата, пченката и јачменот растат од ден на ден, а сѐ повеќе земји носат рестрикции кога станува збор за извозот на жито и храна. Причина за …

Прочитај повеќе

Цената на нафтата надмина 129 долари за барел

nafta omikron

Цената на суровата нафта се искачи на околу 130 долари за барел, што е највисока сума од 2008 година досега, а е резултат на разговорите за воведување забрана за увоз на нафта од Русија од страна на САД и европските земји. Русија извезува меѓу 4 и 5 милиони барели нафта …

Прочитај повеќе

Цената на нафтата вртоглаво порасна, достигнат рекорд од 2012 година

nafta omikron

Цената на енергенсите денеска ги надмина нивоата и од кризата во 2012 година. Нафтата денеска на берзите се продаваше и по цена и од 119 долари по барел, што е ниво од  2012 година. Цената се менува од час во час. Вчера цената на јагленот достигна рекордни 400 американски долари …

Прочитај повеќе

Поранешниот премиер со осуда за руската агресија

Поранешниот премиер Зоран Заев упати поддршка за украинскиот народ и силно ја осуди руската агресија. „Овие денови секој момент го живееме со украинскиот народ. Даваме поддршка, сочувствуваме, ја споделуваме нивната болка и нивната храброст. Тие се нашите херои, а ние нивните поддржувачи. Упатувам силна осуда на агресијата која деновиве се …

Прочитај повеќе

Велешанец во Украина: Тука оружје се дели на сите

Ukraina

„Бев спокоен првиот ден, но психички попуштам малку. Се слушаат татнежи затоа што сме на само шест километри од првата населба во Киев. Ноќта нема да биде мирна“, вели за ММС велешанецот Игор Ангелов, кој е во брак со Украинка. Сирените кои означуваат воздушен напад на Украина го разбудиле Игор …

Прочитај повеќе