Домашен

Шкендија ги освои бодовите во дербито на дното на табелата

ZFK Borec ZFK Kamenica SASA

По едномесечна пауза поради репрезентативните обврски продолжија натпреварите во Првата женска фудбалска лига, на програмата беше 16 коло.Содржината продолжува под рекламата Се помалку надеж останува дека догодина на стадионот „Зоран Паунов“ во Велс ќе гледаме прволигашки фудбал. Младите фудбалерки на Борец беа поразени од дирекниот конкурент за опстанок екипата на …

Прочитај повеќе

Игор Ангеловски е нов тренер на Каспиј, клуб од Казахстан

igor angelovski

Игор Ангеловски не се задржа долго во Горица и доста брзо ја заврши својата авантура во Хрватска, а после неколку месеци пауза, поранешниот македонски селектор повторно добива ангажман.Содржината продолжува под рекламата Популарниот Мрме се одлучи за ново интернационално искуство и овојпат ќе работи во Казахстан, од каде утрово пристигна информација …

Прочитај повеќе

(ФОТО) Фудбалската школа “Борец Јуниор“ расадник на репрезентативци

borec-junior-1

Ако велешани се разочарани од резултатите на сениорскиот тим на Борец, сепак за велешкиот фудбал доааѓат подобри времиња. Фудбалската школа на Борец Јуниор од Велес е вистински расадник на квалитетни фудбалери на што говори фактот дека од тука селектираат повеќе прволигашки екипи.Содржината продолжува под рекламата Како резултат на одличната работа …

Прочитај повеќе

И со нов тренер, ништо ново од Борец

Pelister Borec

Со пораз и четири гола во мрежата дебитираше новиот тренер на Борец Александар Пановски. Пелистер го совлада Борец во Битола со 4:0, полувреме 1:0. За Борец ова беше 22 пораз во сезоната.Содржината продолжува под рекламата Хет-трик во мрежата на велешани даде Спиркоски, додека еднаш во мрежата на Борец стрелаше Благоја …

Прочитај повеќе

Македонските кајакари представувани од Арка-Борец од Велес пред испишување на историски успех

evropski-kup-kajakari-1

На Велики Петок се одржа второ коло од Европски Куп во Осилница, Словенија на реката Колпа. Учество зеде македонската сениорска репрезентација чии членови доаѓаат од Кајак Кану Клуб Арка-Борец од Велес.Содржината продолжува под рекламата Настапите во сениорска конкуренција беа забележани со пласман на 10 место на Златаров, Спасиќ на 11-то, Лазаров на 17-то и Гугинов на 19-то место. Лазаров и …

Прочитај повеќе

Мојсовски: Ќе се реконструира атлетската патека на стадионот „Зоран Паунов“ во Велес

gradski stadion

Стадионот „Зоран Паунов“ во Велес е еден од петте во земјава каде ќе бидат реконструирани или изградени атлетските патеки со поддршка од Агенцијата за млади и спорт, најави директорот на Агенцијата за млади и спорт Наумче Мојсоски при денешното отворање на фитнес зоната во велешката населба Чашка. „Веќе сме во консултации со …

Прочитај повеќе

Борец има нов тренер, Александар Пановски го замени Никола Карчев

Aleksandar Panovski FK Borec

Управата на Фудбалскиот клуб Борец одлучи да му се заблагодари на тренерот Никола Карчев поради слабите резултати и да назначи нов четврти тренер во сезоната. Карчев додека беше на кормилото на Борец успеа да освои само два бода.Содржината продолжува под рекламата Него ќе го замени досегашниот играч Александар Пановски кој …

Прочитај повеќе

ОФМ ги изрече казните за немилиот настан од одбојкарскиот меч во Велес

Borec Skendija odbojka incident

Одбојкарската федерација на Македонија ги изрече казните за актерите на немилиот настан од натпреварот од полуфиналето во македонското првенство меѓу Борец и Шкендија. ОФМ парично ги казни тренерот на Шклендија, Дурим Љума, со 30.000 денари за агресивно и неспортско однесување на членови на екипа, како и играчот Бен Талеб со …

Прочитај повеќе

Полициски службеник и одбојкар на Шкендија повредени во вчерашниот инцидент во Велес

Borec Skendija odbojka incident

Полицијата излезе со официјално соопштение за нередите на вчерашниот одбојкарски натпревар помеѓу Борец и Шкендија во салата „Гемиџии“ во Велес.Содржината продолжува под рекламата „На 10.04.2023 во СВР Велес било пријавено дека околу 21.10 часот во спортската сала „Гемиџии“ во Велес, по одигрување на одбојкарскиот натпревар помеѓу екипите на ГОК Борец …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Немили сцени во Велес, одбојкарите на Шкендија физички се пресметуваа со публиката

Borec Skendija odbojka incident

Голем инцидент се случи на вчерашниот натпревар од полуфиналето на одбојкарскиот плеј оф. Гостинските играчи незадоволни од епилогот на натпреварот фрлија шише кон публиката по што тие возвратија на ист начин.Содржината продолжува под рекламата Летаа столчиња, шишиња и другите предмети меѓу двете страни. Тензичната ситуација траеше неколку минути пред да …

Прочитај повеќе