Домашен

(ФОТО) Велешанката Марија Николов најдобра млада кошаркарка на Македонија

marija-nikolova-1

Иако Велес нема женски кошаркарски клуб, од Велес доаѓа најдобрата млада кошаркарка на Македонија. Велешанката Марија Николов член на Баскет Кам 2011 од Македонска Каменица, е прогласена за најкорисен играч на финалниот турнир во М18 лига-жени.Содржината продолжува под рекламата Таа оваа награда ја заслужи по нејзините одлични партии, како во …

Прочитај повеќе

(ФОТО) Кајакари на ККК Арка Борец од Велес на Светско Првенство во кајак-спуст

kajak-klub-arka-matka-1

По одличните резултати на Европското првенство во кајак-спуст кое се одржа на Матка, за македонските кајакари слеуваат нови предизвици. Македонската сениорска репрезентација во кајак-спуст во состав на Љубомир Спасиќ, Александар Златаров, Кристијан Лазаров и Благој Гугинов, сите членови на ККК Арка Борец од Велес, следниот викенд ќе настапи на Светското првенство во Р. Германија во градот Аугсбург на …

Прочитај повеќе

Борачите на Борец на меѓународен турнир во Кочани

Boraci Borec turnir Kocani

И покрај тешката финансиска состојба Боречкиот клуб Борец е активен со учество на турнири. Денес тие ќе земат учество на 23. Меморијален меѓународен турнир во борење „Легендите на Спартак, кој се одржува во Кочани.Содржината продолжува под рекламата Право на настап на турнирот имаат момчиња родени 2009 – 2012 и девојчиња …

Прочитај повеќе

(ФОТО) Аикидо клубот Рандори учествуваше на 20 по ред семинар за реален аикидо “Битола опен“

aikido-klub-randori-bitola-2023-2

Во Битола во организација на Аикидо федерацијата на Македонија се одржа јубилејниот 20 по ред семинар “Битола опен“ во Будо центарот „Пелистер“ на кој присуствуваа околу стотина борци кои беа активни учесници, меѓу кои беа и членовите на Аикидо клубот „Рандори“ од Велес.Содржината продолжува под рекламата Со семинарот раководеа Ана …

Прочитај повеќе

Велешанец во дресот на ракометниот гигант Кил

Boban Petrov rakomet KIL

Младиот ракометар од Велес, Бобан Петров, направи трансфер од соништата и во новата натпреварувачка сезона 2023/24 ќе го носи дресот на вториот тим на Кил, односно на екипата до 23 години.Содржината продолжува под рекламата Велешанецот игра на позиција среден бек, ги има сите предиспозиции да стане квалитетен играч, па така …

Прочитај повеќе

Бронзен медал за Тодор Сутинов на Балканското карате првенство за деца во Бар

Todor Sutinov Gladijator

Тодор Сутинов член на Карате клубот „Гладијатор“ од Велес го освои третото место на Балканското Првенство во Бар, во категорија кати за деца до 11 години.Содржината продолжува под рекламата Под менторство на селекторот Маја Војдиновска Ѓоргиева, Сутинов беше дел од 102 натпреварувачи од Македонија кои ја претставија државата.Содржината продолжува под …

Прочитај повеќе

Велешка судиска четворка ќе ја дели правдата на баражот Тетекс – Осогово

Igor Ivanov Sudija

Велешка судиска четворка на чело со Игор Иванов ќе ја дели правдата на бараж натпреварот Тетекс – Осогово за пополнување на Втората македонска фудбалска лига за сезона 2023/24. Помошници на Иванов ќе му бидат Петар Новачев и Андреј Ќамилов, додека четврти судија е Боби Величков.Содржината продолжува под рекламата Натпреварот иако …

Прочитај повеќе

Прва трка од Ендуро шампионатот на Македонија за 2023 година во Велес

Enduro veles

Престојниот викенд, на 27 и 28 мај, традиционално по 13 пат во организација на Мото клубот Мото Велес, а со поддршка од Мотоциклистичката федерација на Македонија ќе се одржи првата трка од државниот Ендуро шампионат за 2023 година.Содржината продолжува под рекламата Натпреварувачите во овие два дена ќе возат две трки …

Прочитај повеќе

Карате клубот „Гладијатор“ најуспешен на „Солидарност опен 2023“

KK Gladijator Solidarnost Open 2023

На последната проверка пред Балканското првенство, карате клубот „Гладијатор“ се претстави во одлично светло. На Меѓународниот карате турнир „Солидарност опен 2023“, кој се одржа во Скопје, настапија околу 600 натпреварувачи, Карате клубот „Гладијатор“ го освои првото место како најуспешен клуб.Содржината продолжува под рекламата Со златни одличја се закитија, Петреска Вања, …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Велешанецот Златаров 15-ти на ЕП во кајак

Aleksandar Zlatarov

Македонскиот кајакар, велешанецот Александар Златанов e 15-ти на Европското првенство во кајак спуст за сениори кое се одржува на Матка.Содржината продолжува под рекламата Во финална трка, во дисциплината К1, имаше најслаб резултат од сите финалисти со заостанување зад шампионот словенецот Анже Уланкар 3,04 секунди. Второто место го освои Макс Бару …

Прочитај повеќе