Домашен

Прволигашите одлучија, се чека одлука на ФФМ

borec-

Прволигашките клубови се изјаснија, со исклучок на две екипи, неофицијално сите го прифатиле предлогот да се игра плеј оф и плеј аут. Во плеј офот ќе учествуваат 6-те најдобри екипи од Првата лига, а 4-те последни ќе играат во плеј аут-от, но без последици, ќе нема испаѓање. Најдобрите три екипи …

Прочитај повеќе

Три можни сценарија за завршување на Прва МФЛ предложи ФФМ

FFM sostanok 2

Раководството на Фудбалската федерација на Македонија во „Куќа на фудбалот“ одржа состанок со претставници на клубовите од Прва МФЛ. На средбата присуствуваа и претставници од Институтот за јавно здравје предводени од епидемиологот д-р Жарко Караџоски. Фудбалската федерација на Македонија пред претставниците на клубовите презентираше три можни сценарија за завршување на натпреварувачката …

Прочитај повеќе

Изаир Емини е првиот македонски фудбалер кој е позитивен на Ковид 19

emini

Македонскиот фудбалски интернационалец Изаир Емини е првиот позитивен македонски фудбалер на Ковид-19 и воопшто прв позитивен во косовскиот фудбалски шампионат, јавија косовските медиуми. Тој е член на фудбалскиот клуб Дрита од 2019 година, а претходно настапуваше за Шкендија, од 2017 до 2019 година. Една година играше во албански Кукс, а …

Прочитај повеќе

Раководството на ФФМ одржа консултативен состанок со претставниците на клубовите од Прва МФЛ

ffm-sostanok

Раководството на Фудбалската федерација на Македонија на еден од терените од тренинг центарот „Петар Милошевски“ одржа состанок со раководните луѓе на десетте клубови од Прва македонска фудбалска лига. Претставниците на Вардар, Силекс, Шкендија, Ренова, Македонија Ѓ.П., Шкупи, Академија Пандев, Работнички, Борец и Струга Трим Љум беа присутни на состанокот со …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО+ФОТО) Илчо Боров – велешкиот фудбалски Моцарт

Borov Vardar za naslovna

Велешанецот Илчо Боров несомнено е еден од најдобрите фубалери кои Велес некогаш ги имал. Велешани го паметат како одличен играч за врска, мотор на екипите во кои играше, во својата богата фудбалска кариера. Негова специјалност беа одличните дриблинзи, точните топки со кои ги разигруваше своите соиграчи, но и мајсторските голови …

Прочитај повеќе

Кошаркарската Федерација ја прогласи сезоната за неважечка

mak-basket

Кошаркарската федерација на Македонија (КФСМ) денес со соопштение ја информираше јавноста дека е донесена конечна одлука за судбината нa Првата кошаркарска лига. По неколку недели поминати во преговори и предлози од страна на неколку клубови и по нивното изјаснување, управниот одбор на федерацијата го имаше последниот збор и денес стави …

Прочитај повеќе

РФМ пресече: Нема ракометен шампион оваа сезона

rk-vardar

После денешната седница на УО на РФМ стана јасно дека Македонија нема да има шампион за сезоната која беше прекината поради коронавирусот. Сигурен претставник во Лигата на шампионите ќе биде Вардар  а РФМ ќе аплицира и Еурофарм Пелистер да биде дел од елитното клупско натпреварување. Доколку истата не биде прифатена, тогаш …

Прочитај повеќе

Васил Рингов е единствениот Македонец кој играл за ПСЖ

Ringov-PSZ

За Васил Рингов, легендарниот фудбалер на Вардар, еден од нашите фудбалски гиганти, член на веројатно “најпеколниот тандем“ Рингов – Панчев што Македонија го имала, речиси се се знае. Играл за Беласица, Партизан, Тетекс, Вардар, Динамо Загреб, Ајнтрахт Брауншвајг, но ретко кој знае дека во јули 1983 година го носеше дресот …

Прочитај повеќе

Ракометарите во хумани мисии, Наумче го прифати предизвикот од Борко

naumce borko

Поранешниот македонски ракометен репрезентативец, Наумче Мојсоски го прифати предизвикот од Борко Ристовски и денес на социјалните мрежи сподели: Предизвикот на Борко Ристовски не само што е прифатен туку е надграден. Не само што купувам македонски произвоиди, туку и донирам на оние на кои им е најпотребно, особено во време на …

Прочитај повеќе

Михајлов за Gol.mk: Дали некој ќе гарантира за нашето здравје ако пак играме фудбал?

Gorazd Mihajlov

Фудбалот во Македонија моментално е во прекин поради коронавирусот, а фудбалерите и стручниот штаб се приморани да работат индивидуално. Таква е ситуацијата и во велешки Борец, а како тимот се справува со моментот раскажа стратегот Горазд Михајлов. Во изјава за Gol.mk, тренерот вели дека клубот го загубил секојдневието што го имал, а кај играчите …

Прочитај повеќе