(ВИДЕО) Борец и со играч повеќе загуби од Ренова

Фудбалерите на Борец го запишаа и четвртиот пораз во првенството, втор по ред, откако попладнево загубија во Тетово од Ренова со 1:0, во натпревар, во кој велешани речиси 30 минути играа со играч повеќе, а примија гол во 91. минута.

Неефикасноста на неговите играчи и на овој меч беше главен проблем за тренерот на Борец Горазд Михаилов. Во речиси изедначен дуел, во кој и двете екипи создадоа неколку шанси, домаќините ја искористија последната, кога по еден центаршут во шеснаесетникот на Борец, одбраната лошо реагираше, а топката стигна до слободниот Селмани, кој од три метри, со глава ја смести топката во мрежата на Борец.

Претходно, чисти шанси за водство на велешани пропуштија Прелчец и Филип Ристовски. Куриозитет на средбата е црвениот картон за домашниот играч Стојчевски, кој влезе во 64. минута, а веќе во 67. го направи вториот жолт картон, што значеше и исклучување.

Ова е само втора победа за Ренова во ова првенство, а прва по пауза од девет натпревари. Со поразот, Борец влегува во резултатска криза, која може да ја прекине веќе в среда, кога на Градскиот стадион „Зоран Паунов“ гостува екипата на Струга Трим Лум.