Mладост доминантно до триумф во Велес

Ракометарите на Борец го загубија и вториот натпревар во Првата ракометна лига група А. Во рамките на третото коло, беа поразени на домашен терен од екипата на Младост од Богданци со резултат 22:26 полувреме 7:14.

Zito akcija 640x289px

Гостите од Богданци од првата, па се до последната минута беа во водство. Само во првите девет минути се играше гол за гол до резултат 4:4. Потоа следуваше голем пад во играта кај домаќините што резултираше со голем број технички грешки, и одбранети удари на гостинскиот голман Паунков. На полувреме се отиде со висока предност за гостите од седум голови.

Содржината продолжува под рекламата

Agria

Во вториот дел домаќините немаа сила да се спротистават на поквалитетниот тим од Богданци, иако на моменти можеа значително да го намалат водството на противникот. Најефикасен на натпреварот беше Михајловиќ со осум погодоци, а Караиванов постигна шест. Кај домашните светла точка беа голманите кои собраа 15 одбрани, а Ристов и Андовски постигнаа пет погодоци.