Борец елиминиран од фудбалскиот Куп на Македонија

Struga Borec

Фудбалерите на Борец се елиминирани од Купот на Македонија. Во реприза на саботниот дуел со Струга одиграа повторно 1:1, но стружани беа подобри изведувачи на пеналите.

Zito akcija 640x289px

Први во водство дојдоа велешани со погодокот на Ѓоре Ѓоргиев во петтата минута од натпреварот, откако судијата покажа на белата точка. Стружани преку евроголот на Босанчиќ во 35 минута. Србинот со овој гол се „извади“ за промашениот пенал во првенственото коло против Борец.

Содржината продолжува под рекламата

Agria

Натпреварот заврши нерешено во регуларниот дел, па се отиде на изведување на пенали. Се беше изедначено до последната серија кога велешани промашија еднаш и тоа во последната серија за Струга со 5-4 да победи и да оди во следната рунда.