Реклама

82 годишна пациентка почина во велешкиот ковид центар

Infektivno Oktomvri 2021 1

Коронавирусот зема уште една жртва, во Модуларната болница почината е 82 годишна пациентка од село Мустафино Светиниколско.

Zito akcija 640x289px

Од велешката болница информираат дека во моментов, таму се хоспитализирани 41 пациенти, што е за еден пациент помалку од вчера, од кои 30 имаат позитивни тестови, двајца пациенти се сомнителени на вирусот, а девет пациенти се негативни на ПЦР тестовите, но се уште имаат потреба од болничка нега. На кислородна поддршка се 20 пациенти.

Содржината продолжува под рекламата

Agria

На инфективното оддееление се сместени 22 пациент, во модуларната болница има 15 пациенти и на интерното одделение од ковид-19 се лекуваат четири пациенти.

Содржината продолжува под рекламата

Пет нови пациенти се хоспитализирани поради компликации од ковид-19 денеска на инфективното одделение во велешката болница. Еден пациенти се отпишани со по еден негативен тест.

Можеби ќе ве интересира:

https://batali.net/24820/vtor-krug-od-lokalnite-izbori-se-biraat-gradonachalniczi-vo-44-opshtini/