(ВИДЕО) Борец и со играч повеќе не успеа да ја победи МакедонијаЃП

Фудбалерите на Борец одиграа нерешено со екипата на Македонија Ѓорче Петров во рамките на 16 коло од Првата фудбалска лига.

Zito akcija 640x289px

Велешани добро го започнаа натпреварот, имаа иницијатива, но гостинската одбрана беше внимателна и сигурно го бранеше голот. Сепак по една нафрлена топка во шеснаесетникот на гостите во 35 минута, Крста Ѓорѓевиќ најдобро се снајде за водство на Борец од 1:0.

Содржината продолжува под рекламата

Agria

Во вториот дел скопјани тргнаа поофанзивно кон голот на Борец. Во 66 минута по еден прекин Абу Камара го доби дуелот со домашниот одбранбен играч и се запиша во листата на стрелци за израмнување на резултатот на 1:1.

Во 75 минута Адем го доби вториот жолт картон, тоа му овозможи на Борец да се бори за трите бода со човек повеќе на теренот. Но ударите на Јанкулов и Ѓоргиев не завршија во мрежата на гостите.