Младост со пресврт го скрши отпорот на Борец

Ракометарите на Борец пружија силен отпор на лидерот Младост на гостински терен во Богданци. Ниту добрата партија на голот на Митревски не успеаја да ја искористат велешани за да се вратат со поволен резултат.

Содржината продолжува под рекламата

Zito akcija 640x289px

Натпреварот добро започна за велешани, во седмата минута имаа водство од 1:4. Сепак неколку технички грешки го вратија во игра домаќинот и во 13 минута беше 6:6. До крајот на полувремето се играше гол за гол и на одмор се отиде со резултат 12:12.

Agria

И во вториот дел велешани беа подобри. Во 35 минута имаа водство од 14:16, а во 45 минута ја имаа и највисоката предност од 18:21. Од овој момент играта на Борец како да се смени, се правеа технички грешки во нападот а домаќините тоа го користеа. Со серија од 6:1 ракометарите на Младост направија пресврт и го добија натпреварот со 27:24.

Најефикасен кај велешани беше Кристијан Ристов, со осум погодоци, додека кај домаќините беше Митко Караиванов со осум погодоци. Во последното коло од есенскиот дел ракометарите на Борец ќе ја пречекаат екипата на Вардар од Неготино.