Реклама

Биткоинот на највисоко ниво во последниве 6 недели, крипто иницијативите се засилуваат

bitkoin

Биткоинот се искачи на највисокото ниво од почетокот на мај, поттикнато од крипто иницијативите во кои се вклучени главните играчи од традиционалниот финансиски сектор.

ZITO BANER 700x300 banner NOVA GODINA

Најголемото дигитално средство порасна за цели три проценти за да се тргува за 28.720 долари во Сингапур, со што закрепнувањето на токенот оваа година достигна 74 проценти. Во плус се и Етер, Кардано и Солана, пренесува Блумберг.

Agria

Биткоинот е зголемен за повеќе од пет проценти, што е највисоко ниво од почетокот на мај, според Coin Metrics. Овој потег ја турна неговата месечна добивка во зелено. Етер додаде 3,7 проценти на 1.786,25 долари. Се уште е минус за повеќе од четири проценти во месецот, пишува SEEbiz.

Сентиментот во криптовалутата е висок од крајот на минатата недела, кога BlackRock, најголемиот менаџер на средства во светот, поднесе барање за прв спот биткоин ЕТФ во САД. Поднесувањето доаѓа една недела откако Комисијата за хартии од вредност ги тужеше две од најголемите крипто берзи, Binance и Coinbase. Многумина шпекулираа за тајмингот на потегот на BlackRock, особено со Coinbase како партнер за чување на криптовалути.

Потоа, во вторникот наутро, нова крипто берза поддржана од финансиските гиганти Чарлс Шваб, Fidelity Digital Assets и Citadel Securities објави дека е активна веќе неколку недели и дека тргува со биткоин и етер.

Fidelity активно го следи развојот на криптовалутите од 2014 година. Во изминатите неколку години, компанијата го лансираше одделот за дигитални средства на Fidelity и создаде апликација за малопродажни инвестиции без провизија наречена Fidelity Cripto.