Борец Баскет поразен од Ангели

Кошаркарите на Борец Баскет не успеаја повторно да се вратат со цел плен од гостувањето во Скопје. Во рамки на третото коло од Втората кошаркарска лига, велешани се поразени од Ангели со 81:65.

Содржината продолжува под рекламата

Zito akcija 640x289px

Домаќините уште од самиот почеток ја презедоа контролата на играта. Веќе во 7 минута Ангели имаа двоцифрена предност 16:6, но тука застана. Им дозволија на велешани да направат серија од 8:0 и првата четвртина домашниот состав ја заврши со осум поени предност.

Agria

Во вториот период Ангели во 27 минута водеа и со најголеми +21, 49:28, но повторно пад во играта кој велешани го искористија да намалат на полувреме на 51:36.

Иако во вториот дел Борец Баскет дојде и на -10, 61:51, домаќините рутинско зао завршија натпреварот за конечни 81:65. Во наредното коло Борец Баскет ќе го пречека составот на Партизан Водно Санс.