Реклама

На 30 јули ќе почне судењето за двојното убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски

На 30 јули ќе почне судскиот процес за убиството на 14 годишната Вања и 74 годишниот Панче. Осум месеци по апсењето на групата и одобрувањето на обвинителниот акт обвинетите ќе се соочат со аргументите на ЈО.

Содржината продолжува под рекламата

Zito akcija 640x289px

Основното јавно обвинителство Скопје во мај годинава поднесе обвинение против четири лица за грабнување и сурово убиство на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје и 74-годишниот Панче Жежовски од Велес. Обвинети се Боре Видевски, Велибор Манев и Влатко Кешишов, како и таткото на девојчето, Александар Ѓорчевски. Продолжува истрагата за две лица – едниот од нив е првообвинетиот Љупчо Палевски-Палчо, кој неодамна беше екстрадиран во земјата, по бегството во Турција.

Содржината продолжува под рекламата

Agria

Судскиот процес ќе го води судијата Ивица Стефановски, истиот судија кој го водеше процесот за убиството на момчињата кај Смилковското Езеро, познат како „Монструм“, а судеше и за предметите „Пуч“ и „Поткуп“, како и за случајот против „Беса Транс“ чии патници загинаа во несреќа во Бугарија.

Извесно е дека ЈО за нив ќе бара доживотна казна затвор. Исклучок е таткото на Вања кој според обвинението помогнал во грабнувањето, дело за кое максималната предвидена казна е 10 години затвот.

Можеби ќе ве интересира: