сабота, 23 октомври, 2021

Технологија

(ВИДЕО) Вака изгледа респираторот на Ферари

ferrari

Италијанската компанија „Ферари“ објави дека производството на автомобили нема да да продолжи најмалку до 3 мај. Во меѓувреме, во Ферари активно продолжуваат да соработуваат со голем број партнери во борба против пандемијата. Додека некои од конкурентите својот потпис го ставаат на платнени маски, во „Ферари“ своето лого го ставаат на …

Прочитај повеќе

Новата иновација на Мерцедес Ф1 тимот за спасување животи ќе биде достапна за сите

cpap_mercedes_f1

Уредот за дишење „УЦЛ – Вентура“, апарат кој континуирано прави притисок на дишните патишта (ЦПАП), им помага на пациентите заболени од „Ковид-19“ со инфекции на белите дробови полесно да дишат, кога само маска за кислород е недоволна. ЦПАП уредите се во недостиг во болниците во Велика Британија, така што инженерите …

Прочитај повеќе

Google ќе ги објави податоците за вашата локација во обид да помогне со борбата против коронавирусот

google_maps_naslovna

Google јавно ги објавува податоците што веќе ги собира за движењата на луѓето за време на пандемијата на коронавирусот. Компанијата соопшти дека планира да објави „Извештаи за движење во регионот и земјата“, за да ги покаже местата кои луѓето ги посетуваат низ 131 земја и региони. Првиот извештај беше објавен …

Прочитај повеќе

Apple ќе плати и до 500 милиони американски долари за да се спогоди американската тужба за бавните iPhone уреди

aPPLE

Apple се согласи да плати и до 500 милиони американски долари за да го реши спорот, обвинувајќи го за забавување на постарите модели на iPhone, за да ги натера сопствениците да купат нови телефони. Прелиминарната предложена спогодба беше обелоденета во петокот вечерта и бара одобрување од страна на американскиот судија …

Прочитај повеќе

Самсунг Galaxy S10+ една година подоцна

Најпопуларната серија на Самсунг со Android оперативниот систем веќе излезе во продажба. Имено Galaxy S20 се многу моќни телефони, но никогаш не е лоша идеја да се преиспита ланскиот предводник и да се види колку добро старее, а особено во време кога ќе слушнеме дека новиот предводник има некои клучни …

Прочитај повеќе

Новите Galaxy S20 телефони на Самсунг се првите кои што можат да снимаат видео во 8к резолуција

galaxy s20

Телефоните на Самсунг се добро познати по нивните извонредни камери. Значи, кога се зборуваше дека процесорот Qualcomm Snapdragon 865 ќе биде чипот што ќе ја напојува новата серија на Galaxy S20 серијата многумина се сомневаа дека една од новите одлики на телефонот ќе биде можноста за снимање на 8K видео. …

Прочитај повеќе