вторник, 24 ноември, 2020

Технологија

(ВИДЕО) „Брако“ го промовираше првото возило за чистење на водород во светот под брендот Green Machines

Компанијата „Брако“ го промовираше првото возило за чистење во светот кое целосно работи на водород. Возилото ќе се продава под брендот Green Machines, а ќе се произведува во фабриката на „Брако“ во Велес, која минатата година стана сопственик на брендот Green Machines и на сите интелектуални и патентни права поврзани …

Прочитај повеќе

Заборавете на фејк њуз, подгответе се за дипфејк!

deepfake

Дипфејкот, покрај тоа што претставува вовед во нов вид технолошка манипулација, тој е и веројатната идна замена за снимените прислушкувани разговори, кои на светската сцена на политичките интриги кулминираа преку аферата Вотергејт, а во наши локални рамки, својата експлозија ја доживеаја со т.н. „бомби на Заев“. Пишува: Ненад Живановски Веројатно ретко …

Прочитај повеќе

ТикТок американскиот „државен непријател“ број еден

tik-tok

Апликацијата ТикТок беше создадена во 2016 година, од компанијата Бајт Денс, со седиште во Хонг Конг. Првата година беше практично непозната, но потоа нејзината кинеска верзија Дуин стана мега-популарна во Кина. Целиот концепт  на апликацијата се базираше ( и се уште се базира) на кратки видео записи, обично со музика …

Прочитај повеќе

Samsung со нови модели од Galaxy A серијата

Galaxy A series

Времето е како идеално за долги прошетки и посети на околните планини, градови, како и бројни знаменитости кои ги има нашата земја, а кои можеби досега не сме ги посетиле. Сите тие прекрасни моменти кои се пред нас и активностите кои што ќе ги доживееме, еден ден ќе бидат само …

Прочитај повеќе

Samsung го претставува најновиот член на Galaxy A фамилијата – моделот A31

GalaxyA31_Sina_2

Samsung денес го претстави Galaxy A31, смарт телефон кој доаѓа со мултифункционална четворострука камера, врвен дизајн со Infinity-U дисплеј, моќна батерија од 5,000 mAh која ќе трае цел ден и нови, подобрени можности. Корисниците пред себе имаат голем Infinity-U дисплеј дури од 6.4 инчи. Содржината се прикажува од раб до …

Прочитај повеќе

Фејсбук отстрани тролови од Македонија и Филипини платени да шират лажни вести за пандемијата и вакцините

Fejsbuk logo

Еден од најголемите дезинформатори за коронавирусот на Фејсбук е забранет од платформата поради користење таканаречени Трол-фарми од Северна Македонија и Филипини, соопшти Фејсбук. Издавачот „Natural News“ беше една од најплодните „туркачи“ на вирусното видео за заговор „Plandemic“, кое лажно тврдеше дека коронавирусот е дел од сложен владин заговор за контрола …

Прочитај повеќе

Сега сите можеме да сме врвни гејмери, дури и на мобилен!

Една од најсигурните мерки за исполнето слободно време е секако играњето игри, или гејмингот, во чиј што магичен свет на виртуелни ликови, предизвици, па дури и адреналин можеме да се впуштиме самостојно или во друштво со најблиските и пријателите. Без разлика дали сме страствени гејмери на кои што животот моментално …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Вака изгледа респираторот на Ферари

ferrari

Италијанската компанија „Ферари“ објави дека производството на автомобили нема да да продолжи најмалку до 3 мај. Во меѓувреме, во Ферари активно продолжуваат да соработуваат со голем број партнери во борба против пандемијата. Додека некои од конкурентите својот потпис го ставаат на платнени маски, во „Ферари“ своето лого го ставаат на …

Прочитај повеќе

Новата иновација на Мерцедес Ф1 тимот за спасување животи ќе биде достапна за сите

cpap_mercedes_f1

Уредот за дишење „УЦЛ – Вентура“, апарат кој континуирано прави притисок на дишните патишта (ЦПАП), им помага на пациентите заболени од „Ковид-19“ со инфекции на белите дробови полесно да дишат, кога само маска за кислород е недоволна. ЦПАП уредите се во недостиг во болниците во Велика Британија, така што инженерите …

Прочитај повеќе

Google ќе ги објави податоците за вашата локација во обид да помогне со борбата против коронавирусот

google_maps_naslovna

Google јавно ги објавува податоците што веќе ги собира за движењата на луѓето за време на пандемијата на коронавирусот. Компанијата соопшти дека планира да објави „Извештаи за движење во регионот и земјата“, за да ги покаже местата кои луѓето ги посетуваат низ 131 земја и региони. Првиот извештај беше објавен …

Прочитај повеќе