Занимливости

Со секое „Те сакам“ го подобрувате вашето здравје и благосостојба

vljubeni-997x485

Истражувањата говорат дека над 50 отсто од двојките кои се во врска од две до пет години, си велат „Те сакам“ барем еднаш дневно. Сепак, по десетата заедничка година, тој број се намалува на 33 отсто и помалку. Но, психолозите велат дека луѓето не треба да се откажуваат од оваа …

Прочитај повеќе

НЕВЕРОЈАТНАТА МАКЕДОНИЈА: Фасцинантно видео од кое запира здив – стадо диви пелистерски коњи во галоп

konji na perlister

Стадото пелистерски диви коњи се вистинска атракција на Пелистер, посебно за љубителите на природата и убавата фотографија. Нивниот величествен галоп низ планинските падини  е несекојдневна глетка во која имаат можност да уживаат малкумина. Го споделуваме со вас видеото, кое го објави апла.мк, што на Баба Планина завчера го направи битолчанецот Даниело …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Погледнете како изгледаше настапот на велешкиот рок бенд „Ван Гог“ пред 30 години

Van Gog

Велес отсекогаш имал одлична поп-рок сцена. Првите бендови почнуваат да се формираат уште во 60-тите години на минатиот век, па така, од оние најзначајните, ќе ги споменеме групите „Триумфи“, „Лебеди“, „Магична крв“. Постарите велешани сеуште се сеќаваат на игранките во холот на гимназијата „Кочо Рацин“, на кои овие бендови ја …

Прочитај повеќе

Неверојатни фотографии направени веднаш по породување

Birth becomes her, веб-страницата за фотографии од раѓање, ги објави победниците на својот годишен натпревар за фотографии, и тие навистина се неверојатни Основачите Моне Никол и Џенифер Мејсон, ги избраа најдобрите фотографии каде што имаше навистина голем избор.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Погледнете како изгледаше поп-рок и хеви метал сцената во Велес пред 30 години

La Mans

Велес отсекогаш имал одлична поп-рок сцена. Првите бендови почнуваат да се формираат уште во 60-тите години на минатиот век, па така, од оние најзначајните, ќе ги споменеме групите „Триумфи“, „Лебеди“, „Магична крв“. Постарите велешани сеуште се сеќаваат на игранките во холот на гимназијата „Кочо Рацин“, на кои овие бендови ја …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Велешките пожарникари спасуваа мачка заглавена на бандера

macka zaglavena

Велешката противпожарна единица утрово имаше несекојдневна акција на спасување. Граѓани пријавиле дека на улица „Кумановска“ позади „Мишелинко“ од утрово околу 7 часот мачка, која најверојатно се заглавила помеѓу жиците, не можела да слезе. Граѓаните неуспешно се обидувале да и помогнат, па се јавиле кај пожарникарите, кои стигнале веднаш. Откако и …

Прочитај повеќе

(Видео) Со магаре по тротоар во Велес

Magare niz Veles

Оваа снимка ја испрати читател на батали.нет. Коментар не е потребен.

Прочитај повеќе

Кои се правилата ако мислите одморот да го поминете во Бугарија

bugarsko-primorje-1

Хотелите и рестораните во Бугарија веќе можат да пречекуваат гости согласно мерките и препораките дадени од Министерството за туризам. Покрај задолжителната засилена хигиена за секој гостин, сопствениците на сместувачките капацитети се должни на секој турист да му обезбедат санитарен сет, кој вклучува заштитна маска и заштитни ракавици. Се препорачува да …

Прочитај повеќе

Секс во време на коронавирус

seks za vreme na korona1

Коронавирусот промени се, вклучително и нашите сексуални врски. Најочигледниот знак за тоа во Берлин беше евидентен една петочна ноќ на средината на март: Вратарите исчезнаа од пред Инсомниа, најпознатиот берлински клуб за свингери, фетишисти и хедоности, заедно со вообичаената редица на сексуални слободњаци на тротоарот.  Наместо сето тоа, имаше само …

Прочитај повеќе

Како изгледа кога Црногорец и Италијанец ќе се најдат на појадок (ВИДЕО)

99399230_176361930400296_3099044119264100352_n

Прочитај повеќе