Занимливости

Откриена човечка супстанца која ги одбива комарците

komarec

Човековата кожа содржи природни репеленти кои можат да ги одбијат комарците. Одделувајќи го ова хемиско соединение, американските научници предлагаат тоа да се користи во правење производи, кои штитат од инсекти што цицаат крв. Познато е дека комарците касаат одредени луѓе повеќе од другите. Група научници од САД не само што …

Прочитај повеќе

Група ентузијасти од Велес го формираат првиот бочарски клуб во земјава

bocanje

Бочарски клуб „Парк“ од Велес ќе биде првиот формиран бочарски клуб во земјава. Иницијативниот одбор за формирање, вчера донесе одлука клубот да биде регистриран во Централниот регистар, со што и официјално ќе почне ерата на бочање во Македонија. Во иницијативниот одбор членуваат група интузијасти, познати велешки спортски работници. Тие планираат …

Прочитај повеќе

Го имаме првиот добитник откако обложувалниците отворија

sport-life-dobiten

Само 12 минути му беа потребни за да креира добитен тикет уште во првиот ден од отворањето на Sport Life обложувалниците по прекинот со работа поради пандемијата со корона-вирусот. Добитниот тикет е уплатен 12 минути по 10 часот, а типувачот само со три пријателски средби и уплата од 1.000 денари …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Познатата водителка Анита Даева на уникатен начин им ја честиташе златната свадба на своите родители

Anita Daeva

Да се дочека „златна свадба“ не е мала работа во животот. Тоа е половина век заеднички брачен живот. И навистина вреди да се одбележи соодветно. За жал, состојбата во која се наоѓа светот и пандемијата со коронавирусот, не дозволува ваквите моменти да се прослават онака како што и му доликува …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Амди VS Салиу, епската пресметка која вечно ќе се памети

saban-amdi

“Да не ја праиме циганската” е само една од подобрите моменти во видеото. Да се потсетиме на епската пресметка, која што ја имаа Шабан Салиу и Амбди Бајрам, на Тв Сител пред 13 години.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Како изгледа перен автомобил речиси после 37 години

Речиси и да нема кој не чул за брендот Mercedes. Нивните автомобили се меѓу најпопуларните на планетата,  а добро е познато колку AMG влијаеше на светот на автомобилизмот. Mercedes 280 SL во текот на седумдесетите и осумдесетите години од минатиот век беше исклучително популарен, а овој автомобил е посебен и …

Прочитај повеќе

Зошто сме поспани кога врне дожд?

Главната причина зошто будењето во услови на дожд е потешко од вообичаено, е поради хормонската промена. Ова е наведено во студиите на државниот универзитет во Пенсилванија. Доколку денот преовладува со врнежи, има помалку дневна светлина, во тој случај телото излачува помалку сератонин, а повеќе мелатонин. Тие се хормоните кои директоно …

Прочитај повеќе

ВИДЕО: Ем фудбалери, ем пејачи

93901611_1873153692992065_2320380992474316800_n

Иако снимката е од пред скоро година ипол, убаво е да се чујат како дечињата на Ф.К Борец Јуниор од Велес, во еден глас ја пејат песната “КИЛОМЕТРИ” на нашиот популарен пејач, Влатко Лозаноски. Ф.К Борец Јуниор ви го честита големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден.

Прочитај повеќе

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Животните во скопската зоолошка го прославија Велигден

skopje_zoo_naslovna

Верверичките си направија празнична велигденска гозба. Скопје ЗОО објави фотографии на својата Фејсбук страна како тие уживаат во нивното живеалиште во амбиент надополнет со велигденски декорации и јајца. Фотогалеријата можете да ја погледнете во продолжение.

Прочитај повеќе

Зошто повеќе мажи умираат од коронавирус?

Doctor_naslovna

Дали COVID-19 е сексистичка болест? Се чини дека може да биде, бидејќи повеќе мажи од жени се пријавени како жртви на вирусот. Разликата за прв пат е забележана во Кина, каде што стапката на смртност откри дека 2,8% од мажите кои го фатиле вирусот починале, наспроти 1,7% од жените. Овие откритија беа реплицирани во Италија …

Прочитај повеќе