вторник, 29 септември, 2020

Занимливости

(ВИДЕО) Amazon претстави домашен дрон: Ќе гледа дали сте ја исклучиле пеглата, шпоретот и ќе детектира крадец

ring dron amazon

Некогаш остануваме без зборови поради интересните иновации и технолошкиот напредот, а некогаш и поради лудите идеи кои знаат да станат реалност. Таков е и новиот домашен дрон на Amazon кој ќе служи да ја осигура безбедноста на вашиот дом. Amazon тврди дека дронот е дизајниран за да се обезбеди приватност и безбедност …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Од небото паѓаа мртви тела на сите страни- ова е нај апокалиптичната авионска несреќа во Југославија откако се судрија два авиона

avionska nesreka

Во најголемата воздухопловна несреќа во Југославија, поточно во Хрватска во 1976 година загинаа 176 луѓе, а ниту еден не остана жив. Имено на вчерашен ден (11.09.1976) се судрија авион на Бритиш Ервејс и југословенскиот авион ДЦ-9. Глетката била апокалиптична раскажуваат сведоците, а делови од авионите гореле уше додека паѓале кон …

Прочитај повеќе

Денес не треба да се јаде црвена храна, особено не децата: Се празнува Отсекување на главата на Св. Јован Крстител

otsekuvanje glava jovan krstitel

Според народните верувања, денес не треба да се јаде црвена храна, особено не децата, бидејќи потсетува на пролеаната крв на Јован Крстител. Луѓето исто така велат дека денес е добар ден за берење лековити билки. Православните верници на овој ден треба да се придржуваат до строгиот пост – се слави обезглавувањето …

Прочитај повеќе

Една музичка теорија на заговор: Гебелс ја „прештимал“ музиката за да ја зголеми агресивноста кај луѓето

gebels i muzika

Една тешко објаснива промена од цивилизациски размери се случила во 1939-та година, кога по наредба на министерот за пропаганда на Хитлерова Германија, Јозеф Гебелс, сета музика е прештимувана за 8 херци повисоко од тоа што била традиционално изведувана со векови пред тоа. Оваа приказна ќе биде малку потешка за разбирање …

Прочитај повеќе

Оставете го детето да го исфрли бесот преку солзите, така учи како да се справува со емоциите

deca

Дете што вреска на подот во продавница, вика пред тобоганот или не сака да стане од подот во автобусот. Сите сме го доживеале тоа. И оние што мислеле дека станува збор за невоспитани деца брзо го промениле мислењето кога и сами го доживеале првиот тантрум. Изливите на бес се чести …

Прочитај повеќе

ВИДЕО: Политичар мислел дека ја исклучил камерата, па ја викнал секретарката во својата канцеларија: “Жешката акција” ја гледале колегите на “Zoom”

filipini sex skandal

Службеник во Филипинската влада останал без работа откако бил фатен како има секс со својата секретарка за време на он-лајн конференција. Советот во селото во провинцијата Кавите се собрал за да одржи состанок преку “Zoom”, кога се случило нешто неочекувано. На екранот се појавил шефот Хесис Естил, кој во тој …

Прочитај повеќе

Најсмртоносното животно во светот забележано и кај нас

priroda

Кога размислувате за најсмртоносното животно во светот сигурно си помислувате на некоја страшна, дива ѕверка, како што е лавот, тогарот, мечката и слично. Меѓутоа, вистината е сосем спротивна. Според американскиот Центар за контрола и превенција на болести, животното кое претставува најголема закана за човековиот вид, нема врска со опасните диви …

Прочитај повеќе

Како на сон – Држава каде нема даноци, не се враќаат кредитите и се е бесплатно

Денес ќе ве запознаме со земја која сè уште е непозната за многу луѓе. Таа е рангирана меѓу седумте најбогати земји во светот во однос на приходот по глава на жител и животниот стандард. Да, мора да претпоставите – станува збор за Кувајт. Местото каде што бензинот е поевтин од …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Австралиските научници го снимија ефектот од носење маска за лице при ширење на Ковид-19

Maski za corona

Маски за лице изработени од платно, веројатно треба да имаат најмалку два слоја, а по можност три, за да се спречи ширењето на вирусни капки од носот и устата кои се поврзани со ширењето на Ковид-19, се вели во студијата за случајот објавена на интернет-страницата на списанието Торакс . Вирусни …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Фонтаната во „Младински“ за некого е базен!

Romi vo fontana

За најголемиот дел велешани фонтаната во Младинскиот парк, која од неодамна повторно работи, е место за уживање, посебно во вечерните часови. Во неа „уживаат“ и деца од ромска националност, но на еден поинаков начин. Тие го искористија топлото време да се искапат во неа, изведувајќи разни „лудории“. Сепак, овие млади …

Прочитај повеќе