Занимливости

ВИДЕО: Ем фудбалери, ем пејачи

93901611_1873153692992065_2320380992474316800_n

Иако снимката е од пред скоро година ипол, убаво е да се чујат како дечињата на Ф.К Борец Јуниор од Велес, во еден глас ја пејат песната “КИЛОМЕТРИ” на нашиот популарен пејач, Влатко Лозаноски. Ф.К Борец Јуниор ви го честита големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден.

Прочитај повеќе

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Животните во скопската зоолошка го прославија Велигден

skopje_zoo_naslovna

Верверичките си направија празнична велигденска гозба. Скопје ЗОО објави фотографии на својата Фејсбук страна како тие уживаат во нивното живеалиште во амбиент надополнет со велигденски декорации и јајца. Фотогалеријата можете да ја погледнете во продолжение.

Прочитај повеќе

Зошто повеќе мажи умираат од коронавирус?

Doctor_naslovna

Дали COVID-19 е сексистичка болест? Се чини дека може да биде, бидејќи повеќе мажи од жени се пријавени како жртви на вирусот. Разликата за прв пат е забележана во Кина, каде што стапката на смртност откри дека 2,8% од мажите кои го фатиле вирусот починале, наспроти 1,7% од жените. Овие откритија беа реплицирани во Италија …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Коронавирус: Се појавив за да се освестите!

koronavirus 02.04.2020

Преку видео ни се обрати Коронавирус лично. Во него прецизно ни објаснува зошто се појавил токму сега. Погледнете:

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Погледнете каков план имало за изградба на Велес во иднината?

Futuristicki Veles

Пребарувајќи по youtube, случајно налетавме на овој прилог на тогашната А1 телевизија, на кој се објаснети плановите за изгледот на Велес во иднината. Според содржината, прилогот е емитуван помеѓу двата круга на локалните избори во 2009 година, кои се одржаа во март. Погледнете го видеото и проверете дали се исполниле …

Прочитај повеќе

Што се случува ако претерате со дезинфекција?

dezinfekcija na race

Еве еден пример што може да ви се случи ако сте претерано внимателни и ако дезинфекцирате се што ќе ви дојде при рака.

Прочитај повеќе

Што научивме од деновите поминати во изолација?

Samoizolacija

Што научивме досега? Неколку кратки наравоученија од деновите поминати во изолација: Кина победи во Третата Светска војна, без да испука ни еден проектил.Европјаните не се толку образовани, како што се чинеа.Богатите знаат да бидат помалку имуни од сиромашните.Нема поп, свештеник или оџа кој ќе ја спаси планетава.Здрaвствените професионалци се побитни …

Прочитај повеќе

Како коронавирусот го добил своето име?

koronavirus 02.04.2020

Дали знаете што значи и од каде доаѓа името на новиот вирус – коронавирус? Зборот „корона“ значи „круна“, а на вирусот му е додадена оваа „титула“ бидејќи кога овие вируси ги набљудувате под електронски микроскоп, ќе видите дека се појавуваат во форма на круна, објаснува д-р Бану Суд, специјалист за …

Прочитај повеќе

(ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО) Од Велес за светот

saat-kula

Светот се соочува со една од најтешките кризи во модерното време. За неколку недели целата планета почна да дели ист проблем, битка со невидливиот противник, олицетворен во коронавирусот. Градовите низ целиот свет изгледаат исто, празни улици, булевари, туристички и културно-историски места. Нема човек на планетава кој не ја дели истата …

Прочитај повеќе

Што навистина ни направи коронавирусот, а ретко кој забележува?

Kakov e ovoj virus

Што се случува? Каков е тој вирус? Не се заразуваат бремени жени. Децата најмалку ги напаѓа. Најмногу ги напаѓа неодговорните. Ги тера младите да се грижат за постарите. Не тера со сила да одмораме, ни дава продолжен годишен одмор, скратено работно време. Не тера да поминуваме повеќе слободно време со …

Прочитај повеќе