понеделник, 8 март, 2021

Занимливости

Што се случува ако претерате со дезинфекција?

dezinfekcija na race

Еве еден пример што може да ви се случи ако сте претерано внимателни и ако дезинфекцирате се што ќе ви дојде при рака.

Прочитај повеќе

Што научивме од деновите поминати во изолација?

Samoizolacija

Што научивме досега? Неколку кратки наравоученија од деновите поминати во изолација: Кина победи во Третата Светска војна, без да испука ни еден проектил.Европјаните не се толку образовани, како што се чинеа.Богатите знаат да бидат помалку имуни од сиромашните.Нема поп, свештеник или оџа кој ќе ја спаси планетава.Здрaвствените професионалци се побитни …

Прочитај повеќе

Како коронавирусот го добил своето име?

koronavirus 02.04.2020

Дали знаете што значи и од каде доаѓа името на новиот вирус – коронавирус? Зборот „корона“ значи „круна“, а на вирусот му е додадена оваа „титула“ бидејќи кога овие вируси ги набљудувате под електронски микроскоп, ќе видите дека се појавуваат во форма на круна, објаснува д-р Бану Суд, специјалист за …

Прочитај повеќе

(ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО) Од Велес за светот

saat-kula

Светот се соочува со една од најтешките кризи во модерното време. За неколку недели целата планета почна да дели ист проблем, битка со невидливиот противник, олицетворен во коронавирусот. Градовите низ целиот свет изгледаат исто, празни улици, булевари, туристички и културно-историски места. Нема човек на планетава кој не ја дели истата …

Прочитај повеќе

Што навистина ни направи коронавирусот, а ретко кој забележува?

Kakov e ovoj virus

Што се случува? Каков е тој вирус? Не се заразуваат бремени жени. Децата најмалку ги напаѓа. Најмногу ги напаѓа неодговорните. Ги тера младите да се грижат за постарите. Не тера со сила да одмораме, ни дава продолжен годишен одмор, скратено работно време. Не тера да поминуваме повеќе слободно време со …

Прочитај повеќе

Доналд Трамп откри кои луѓе во Америка умираат од коронавирус

Donald Trump

Прочитај повеќе

Еве што треба, а што не треба да правите при чистење на вашиот автомобил

Perenje avtomobil 1

Досега мора да сте го исчистиле и измиле вашиот автомобилот десетици пати, но веројатно не ги знаете сите тајни на најголемите средства за чистење. Доколку сакате да го задржите сјајот на бојата што ја има вашиот автомобил колку што е можно подолго , тогаш треба да знаете што да правите, …

Прочитај повеќе

СЗО: Може ќе бидат потребни и до 150 милиони тестови за коронавирус ширум светот

szo

Претставникот на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан денеска изјави дека досега ширум светот има дистрибуирано околу 1,5 милиона тестови за коронавирусот, но во иднина постои можност да бидат потребни и 80 до 100 пати повеќе за да се задоволат потребите. Иако звучи доста екстремно тоа е заклучок добиен по …

Прочитај повеќе

Како да се исчисти, за да се убие коронавирусот

cistenje_2

Вашиот кујнски кабинет можеби веќе е опремен со средства за чистење кои можат да го убијат коронавирусот. Но, нема да функционираат сите хемикалии, и ниту една не е толку нежна на вашата кожа како комерцијалните распрскувачи/гелови за раце, сметаат експертите од универзитетот „Рутгерс“. Шиобејн Дафи, вонреден професор по екологија со …

Прочитај повеќе

Научници од Австралија велат дека идентификувале како имунитетот на организмот се бори против вирусот „КОВИД-19“.

bbc_avstralija_glavna

Нивното истражување, објавено во списанието „Nature Medicine“ во вторникот, покажува дека луѓето се опоравуваат од новиот вирус, како што би правеле од сезонскиот/обичниот грип. Утврдувањето на кои од имуните клетки се појавуваат, исто така, треба да помогне во развојот на вакцините, велат експертите. На глобално ниво, властите веќе потврдија повеќе …

Прочитај повеќе