Спорт

Најдобриот македонски фудбалер Горан Пандев стави крај на кариерата

Goran Pandev

Најдобриот македонски фудбалер на сите времиња, Горан Пандев, дефинитивно му кажува збогум на активното играње на фудбал. Искусниот голгетер беше без клуб по истекот на ланската сезона што ја заврши како член на Парма, по што беше извесно дека ветеранот ќе му каже збогум на фудбалот. Тој тоа официјално го …

Прочитај повеќе

Од врвен спорт до аматеризам, Велес на маргините на спортските настани

Borec Sloga Vinica avgust

Во периодот пред распадот на поранешна Југославија, и осамостојувањето на Македонија, Велес важеше за еден од најспортските градови во државата, со прволигашки екипи и спортисти кои постигнуваа значајни резултати во домашни и меѓународни натпреварувања. Повозрасните љубители на спортот воопшто, неволно зборуваат за состојбите во велешкиот спорт. Велат, нема што да …

Прочитај повеќе

Дербито во Превалец без победник

Prevalec Obrsani

Екипата од Коњари сепак остана непоразена во Превалец. Дербито на Третата фудбалска лига – Југ заврши без победник, Превалец и Големо Коњари го поделија „пленот“ играјќи 3:3. Натпреварот изобилуваше со пресврти. Гостите поведоа уште во 4 минута преку Мекешоски, во 23 минута Чоков израмни. Во вториот дел Атанасовски во 54 …

Прочитај повеќе

Борец се повеќе тоне, Кожуф со полн плен од Велес

Borec Kozuv

Нов пораз на фудбалерите на Борец. Пред околу 50 гледачи на стадионот „Зоран Паунов“ во Велес, гостите од Гевгелија, екипата на Кожуф го совлада Борец со резултат 0:2. Составот на стратегот Ѓоре Јовановски имаа повеќе од играта во текот на целиот натпревар, но нивните напади беа јалови. Резултатот беше отворен …

Прочитај повеќе

Скопје 2014 ја наполни мрежата на Борец со 10 голови

ZFK Borec

Фудбалерките на Борец запиша убедлив пораз на домашен терен од 0:10 од составот на Скопје 2014 во второто коло од Првата женска фудбалска лига. Головска постигна хет-трик, Салихи и Дервиши постигнаа по два, додека Стоиловска, Стојковска и Нешковска постигна по еден погодок.Содржината продолжува под рекламата Во само две кола во …

Прочитај повеќе

Велешките представници во Првата ракометна лига со порази ја стартуваа сезоната

Bisinov Tekstilec

Со многу проблеми со бројот на екипите, стартуваше новата сезона во Првата ракометна лига. 17 екипи поделени во две групи, ќе се борат за двата суперлигашки билети за следната сезона. И двата велешки клуба кои се натпреваруваат во Првата ракометна лига загубија на домашен терен. По серијата „играм – неиграм“, …

Прочитај повеќе

Фудбалерките на Борец на мегдан со Скопје 2014

Borec - Skopje 2014

Фудбалерките на Борец во рамките на второто коло од Првата женска фудбалска лига во Велес ќе ги одмери силите со екипата на Скопје 2014. Натпреварот ќе се одигра утре, сабота со почеток од 15 и 30 часот. На овој натпревар се очекува домаќините да го поправат лошиот впечаток од минатата …

Прочитај повеќе

Втората кошаркарска лига стартува на 15 октомври, Борец Баскет го пречекува Баскет Кам

Borec Basket Basket Kam

Наредниот месец ќе стартува кошаркарското првенство во Втората кошаркарска конкуренција. Првото коло е предвидено да се одигра на 15 октомври. На првата седница пред почетокот на новата натпреварувачка сезона, претставниците на Здружението на Втора лига-мажи, го утврдија системот и календарот за натпреварување за сезоната 2022/2023. Велешкиот претставник во Втората кошаркарска лига, …

Прочитај повеќе

Крај на една брилијантна кариера, Роџер Федерер стави крај на активното играње тенис

Federer

Еден од најдобрите тенисери на сите времиња, Роџер Федерер, потврди дека се повлекува од тенисот! Освојувачот на 20 Грен слем титули потврди дека Лејвер купот ќе биде последниот турнир на кој ќе игра професионално и дека после тоа нема да игра тенис на највисоко ниво, на Грен слем и АТП …

Прочитај повеќе

Дејан Бодирога нов претседател на Евролигата

dejan bodiroga

Дејан Бодирога ќе биде официјално ратификуван како нов претседател на Евролигата на состанокот на клубовите-акционери на 14 септември, тврди порталот „Еурохупс“. Бодирога ќе биде наследник на Жорди Бартомеу, а Евролигата ќе добие и нов преоден генерален директор во Маршал Гликман. Шпанските клубови посакувале Бартомеу да остане на позицијата, но волјата …

Прочитај повеќе