понеделник, 1 март, 2021

Спорт

Го нарекуваат нов Пирло, Милан за него нуди тројца играчи и пари

Tonali 1

Милан е подготвен да понуди тројца фудбалери за да го донесе Сандро Тонали, фудбалер кој уште од првите јуниорски денови е наречен нов Пирло во Италија. Младиот стопер Матија Габија, голманот Алесандро Плизари и играчот од средниот ред Томас Побега се играчите од академијата на Милан кои ќе му бидат …

Прочитај повеќе

Педро, Жиру и Вилијан најавија заминување од Челси

pedro-chelzi

Челзи би можел да остане без тројца клучни играчи чии договори завршуваат ова лето. Еден од нив е Педро кој е веќе пет години во Челси, а ова е неговата најлоша сезона откако е во овој клуб. Под тренерската палка на Френк Лампард имаше скромни минути. Шпанскиот фудбалер веќе потврди …

Прочитај повеќе

Чекаат титула веќе 19 години, инвестираа милиони за да бидат шампиони, но залудно

Virtus Bolonja 2

Поради коронавирусот и спортот замре. Некои кошаркарски лиги решија да ги доделат шампионските титули на водечките тимови, но не и италијанската . Италијанската кошаркарска федерација е една од оние кои решија да го прекинат првенството и да ја откажат целата сезона. Ова најмногу влијаеше на Виртус Болоња, клуб кој инвестираше …

Прочитај повеќе

Осудената фудбалска ѕвезда на Јуве го објави планот на затворот: „Како можат луѓето да бидат безбедни тука?“

Jakinta

Винченцо Јакинта, поранешен напаѓач на Јувентус и светски шампион со Италија во 2006 година, помина скоро две години затвор за нелегално поседување оружје. Тој е ослободен од обвинението за помагање на калабриската мафија „Ндрагети“ и сега започна нов живот како 40-годишник. На судењето во 2018 година тој рече “Јас сум …

Прочитај повеќе

Ракометарите во хумани мисии, Наумче го прифати предизвикот од Борко

naumce borko

Поранешниот македонски ракометен репрезентативец, Наумче Мојсоски го прифати предизвикот од Борко Ристовски и денес на социјалните мрежи сподели: Предизвикот на Борко Ристовски не само што е прифатен туку е надграден. Не само што купувам македонски произвоиди, туку и донирам на оние на кои им е најпотребно, особено во време на …

Прочитај повеќе

Во оваа земја, забранија прослава на голови, но не ја прекинуваат лигата

Burundi fudbal 1

БУРУНДИ е една од четирите држави, покрај Никарагва, Таџикистан и Белорусија каде сè уште се игра фудбал. Фудбалската федерација на Бурунди и министерот за здравство донесоа неколку одлуки за да може лигата да продолжи. Првата е забрана за славење на погодоците на екипите, втората е задолжително миење на рацете пред …

Прочитај повеќе

Манчестер Јунајтед со 120 милиони купува играч од Лацио

man.utd

Најтрофејниот клуб во премиер лигата Манчестер Јунајтед, се обидува во своите редови да го донесе играчот од средниот ред на Лацио, Серѓеј Милинковиќ – Савиќ, кој има договор со тимот на на Лацио до 2024. Оваа вест ја пренесе францускиот сајт “FootMercato” каде што вели дека играчот од средниот ред …

Прочитај повеќе

Михајлов за Gol.mk: Дали некој ќе гарантира за нашето здравје ако пак играме фудбал?

Gorazd Mihajlov

Фудбалот во Македонија моментално е во прекин поради коронавирусот, а фудбалерите и стручниот штаб се приморани да работат индивидуално. Таква е ситуацијата и во велешки Борец, а како тимот се справува со моментот раскажа стратегот Горазд Михајлов. Во изјава за Gol.mk, тренерот вели дека клубот го загубил секојдневието што го имал, а кај играчите …

Прочитај повеќе

Горан Пандев повторно маестрален

goran pandev

Македонскиот интернационалец Горан Пандев, продолжи со своите хумани потези, овој пат Гранде Пандев донираше во струмичката болница. “Нашиот најдобар фудбалер донираше пари, кои ќе бидат наменети за набавка на заштитна опрема, за стручните медицински лица од струмичката болница. Со овие пари ќе се купат скафандери, заштитни маски, и ракавици, според …

Прочитај повеќе

УЕФА најавува револуција: Лигата на шампионите може да не се игра повеќе

bazel

Александар Чеферин, претседателот на УЕФА, во интервју за германската ТВ станица ЗДФ, објави неколку сценарија за крајот на фудбалската сезона во Европа, но исто така откри дека една од опциите Лигата на шампиони и Лига Европа  да не имаат конечен исход  оваа сезона, и оттука и победник. „Рокот по кој …

Прочитај повеќе