Спорт

Ѓоковиќ позитивен на коронавирус

Djokovic

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, објави дека е позитивен на коронавирусот. Инфицирана е и неговата сопруга Јелена, додека другите членови на семејството и тимот се негативни. Тој беше организатор на турнејата Адрија тур. Првиот викенд се одржа во Белград, а финалето на настанот во Задар беше откажан, откако Григор …

Прочитај повеќе

Судијата од дербито Новак Симовиќ има коронавирус

Novak Simovik sudija

Позитивен на Ковид 19 е и судијата на дербито помеѓу Црвена Ѕвезда и Партизан, Новак Симовиќ. Поради позитвниот тест тој не беше во комбинација за судење во последното коло од Српската Супер лига. Тој ја делеше правдата на полуфиналниот меч од Купот на Србија. На трибините имаше околу 25 000 …

Прочитај повеќе

Виктор Троицки е уште еден учесник на „Адрија Тур“ со позитивен тест

viktor-troicki1

Српскиот тенисер Виктор Троицки имал позитивен тест на КОВИД-19, објавија пред малку српските медиуми, иако информацијата е неофицијална. Троицки учествуваше на првиот турнир на „Адрија Тур“ кој минатата недела се одржуваше во Белград, а вчера се повлече до Шампионатот на Источна Европа каде требаше да настапува неделава. Тоа е турнирот …

Прочитај повеќе

Петмина фудбалери Црвена Ѕвезда заразени од Ковид-19

BTS7255

Како што соопштуваат од Црвена Ѕвезд, фудбалерите, Душан Јованчиќ , Његош Петровиќ, Марко Гобељиќ, Марко Конатар и Бранко Јовичиќ се позитивни на Ковид-19. Пред два дена и поранешниот капитен на Црвена Ѕвезда и син на познатиот Душан Савиќ, Вујадин Савиќ, исто така објави дека е позитивен на Ковид-19. „Важно е …

Прочитај повеќе

Димитров позитивен на коронавирусот

DIMITROV_ADRIATOUR_panoramic_PANOadria13062020_006

Григор Димитров кој беше позитивен на тестот за коронавирус донесе проблеми и откажување на финалето кое требаше да се одигра на Адриа Тур. Димитров на социјалните мрежи за своите фанови сподели дека е позитивен на Ковид19 и дека е веќе во изолација, за веднаш потоа да бидат направени повеќе тестови, …

Прочитај повеќе

Во тек е првата трка од Ендуро шампионатот за 2020 година

105478003_723964388354938_6943210937185747395_n

Во организација на Мото клубот од Велес, во соработка со Мотоциклистичката федерација на Македонија (МФМА) и Општина Велес, денеска на велешкото езеро се одржува првата трка од државниот Ендуро шампионат за 2020 година. Сашко Ванов од Мото клубот „Мото Велес“, вели дека околу 50 учесници од Македонија ќе се натпреваруваат …

Прочитај повеќе

Емил Абаз го напушта ФК Борец

Emil Abaz

Македонскиот младински репрезентативец Емил Абаз е на излезни врати од Фудбалскиот клуб Борец. Тој иако беше претставен како големо засилување на клубот, како поранешен член на Андерлехт и Жерминал Бершот во Белгија, а потоа и на Динамо Загреб, сепак не го покажа квалитетот, кој несомнено го поседува. Претходно од клубот …

Прочитај повеќе

Марјан Ристевски на радарот на ФК Борец

borec-

Управата на ФК Борец интензивно работи на засилување на екипата за предстојната фудбалска сезона. Нов играч на Борец наскоро би можел да биде и играчот од средниот ред Марјан Ристевски. Тој досега беше дел од екипите на Кожуф односно Тиквеш . Тој ќе биде трето засилување по Стојчевски и Станковски. …

Прочитај повеќе

Велешанецот Лазар Стојанов потпиша за РК Вардар Неготино

Laze Stojanov 1

Ракометниот клуб Борец останува без својот најдобар играч. 17-годишниот лев бек Лазар Стојанов, кој минатата година беше најдобар стрелец на Борец, а исто така беше меѓу најдобрите стрелци и во Првата лига – група два, од денес е нов член на Вардар Неготино. Прволигашот Вардар Неготино, кој заедно со Аеродром, …

Прочитај повеќе

ФК Борец доведе млад и перспективен напаѓач

Stojcevski Borec

Управата на ФК Борец деновиве е исклучително ангажирана и сконцентрирана околу ростерот за следната сезона. Се преговара со староседелците, се носат нови кои треба уште повеќе да го засилат тимот. Откако пред неколку дена потпиша со Стојан Стојчевски, денес клубот го потврди и второто засилување. Младиот и перспективен напаѓач, Марио …

Прочитај повеќе