сабота, 26 септември, 2020

Вести

(ВИДЕО) Повредениот полицаец од Велес не е во животна опасност

stepanci

Во стабилна состојба и надвор од животна опасност е тешко повредениот полицаец од Велес, кој синоќа заработи фрактура на черепот, откако беше нападнат од дрвокрадци, кај селото Степанци, во Општина Чашка. По извршената операција, тој е свесен и контактибилен, велат лекарите од Клиниката за неврохирургија, каде полицаецот е хоспитализиран. „Пациентот …

Прочитај повеќе

Со 50.000 евра казнет Рудникот „Саса“ за загадувањето на Каменичка река

Kamenicka reka

Рудникот САСА ќе плати глоба и ќе спроведе девет мерки по истекот на јаловишен материјал во Каменичка Река на 14-ти овој месец. Од Министерството за животна средина и просторно планирање информираат дека откако е направен увид и констатиран прекршокот водостопанскиот инспектор на Државниот инспекторат за животна средина предложи постапка за …

Прочитај повеќе

Во Хрватска 223 нови случаи на коронавирус, пет лица починаа

Hrvatska corona

Во последните 24 часа, во Хрватска регистрирани се 223 нови позитивни случаи коронавирус, а бројот на активни случаи денес е вкупно 1226. Меѓу нив, 273 пациенти се во болница, од кои 22 се на апарати за дишење. Регистрирани се и пет смртни случаи. Од февруари годинава, кога е регистриран првиот …

Прочитај повеќе

Уште денеска сонце, од утре дожд и пад на темературите

soncevo, dozd

За време на викендот и во понеделник ќе бидеме под влијание на изразена циклонска активност со чести продори на влажни бранови. Времето ќе биде претежно облачно со пообилни врнежи од дожд, особено утре (над 30 л/м2), кои на места ќе бидат поројни, проследени со грмежи и силен ветер (над 80км/ч.). …

Прочитај повеќе

ОБНОВЕНО: Еден полицаец се бори за живот, уапсени се четворица напаѓачи во инцидентот кај велешко Степанци

Еден 48-годишен полицаец кој вечерва беше повреден, откако дрвокрадци нападнаа полициска патрола кај селото Степанци во општина Чашка е тешко повреден и на скопските клиники се бори за живот. Батали.нет дознава дека тешко повредениот е командир во полициската станица Чашка. Вториот потешко повреден е 51-годишен полицаец, кој има повреда на …

Прочитај повеќе

ВОНРЕДНА ВЕСТ: Двајца полицајци од СВР Велес вечерва потешко повредени, ги нападнале дрвокрадци

policija-mk (1)

Двајца полицајци од СВР Велес се потешко повредени вечерва кај велешкото село Степанци, откако биле нападнати од дрвокрадци. Еден од полицајците има отворена повреда на главата, од челото кон тилот, а другиот има затворена повреда на стомак. Лекарска екипа од итната медицинска помош од Велес двајцата ги пренесе во велешката …

Прочитај повеќе

Гоцевски Марјан ќе ја дели правдата на натпреварот помеѓу Борец и Работнички

Gocevski sudija

Овој викенд продолжуваат натпреварите од новата сезона во Првата македонска фудбалска лига. ФФМ ги делегираше судиите кои ќе ја делат правдата на натпреварите. Гоцевски Марјан од Струмица ќе ја дели правдата на на дуелот помеѓу Борец и Работнички, а ќе му помагаат Станковски Ѓорѓи исто од Струмица, и Саздовски Зоран …

Прочитај повеќе

Еден велешанец заразен во последните 24 часа

Kovid

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-58, Куманово-5, Дебар-2, Штип-5, Прилеп-4, Тетово-5, Струга-6, Велес-1, Битола-5, Охрид-3, Кавадарци-2, Гостивар-1, Гевгелија-6, Струмица-14, Кочани-18, Пробиштип-1, Берово-4, Валандово-4, Делчево-3, Свети Николе-3, Кичево-2. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира …

Прочитај повеќе

Ибрахимовиќ позитивен на коронавирус

ibra-kiki

Ибрахимовиќ позитивен на коронавирус, ова беше откриено пред натпреварот помеѓу Милан и Бодо Глимт. После Лео Дуарте, ова е втор случај на коронавирус во Милан. На неколку часа пред мечот со Бодо/Глимт во Лига Европа, Милан информираше дека Златан е фудбалерот кој има позитивен тест на коронавирус, па искусниот напаѓач …

Прочитај повеќе

Сеад Кочан останува во затвор, Врховен суд ја потврди одлуката на Апелација за “Труст”

Seat Kocan

Бизнисменот Сеад Кочан останува во затвор, бидејќи Врховниот суд ја потврди одлуката на Апелација за случајот “Труст” „Врховниот суд на Република Северна Македонија ја информира јавноста дека на 23 септември 2020 година, одлучи по предметот заведен под КВП2бр.114/19, коj е оформен по поднесени барања за вонредно преиспитување на правосилна пресуда, …

Прочитај повеќе