Балкан

Владата и епидимиолозите во Словенија загрижени, 168 нови позитивни случаи на Ковид 19

Slovenija korona 2

Во Словенија, во последните 24 часа се потврдени 168 нови позитивни случаи на коронавирус, 59 помалку од претходниот ден, објави словенечката влада, која сè уште е загрижена за високиот процент на позитивни тестови, кој е во пораст. Со зголемувањето на бројот на заразени во вториот бран на пандемијата, владата и …

Прочитај повеќе

Бројките секојдневно се зголемуваат, во Хрватска 258 нови случаи на коронавирус

Bolnica Hrvatska

Во последните 24 часа во Хрватска евидентирани се 258 нови позитивни случаи на коронавирус , со што бројот на активни случаи се искачи на 1512. Пет лица починаа како последица на комликации од вирусот. Од февруари 2020 година, кога беше регистриран првиот случај на ковид 19 во Хрватска, вкупно 17659 …

Прочитај повеќе

Во Словенија 227 нови случаи на коронавирус

Slovenija korona 2

Во последните 24 часа во Словенија се регистрирани 227 нови случаи на коронавирус, само 11 случаи помалку од рекордните 238 регистрирани ден претходно, а еден пациент починал, објави словенечката влада. Коментирајќи го рекордното зголемување на бројот на новозаразени за еден ден, словенечкиот министер за труд и социјална политика Јанез Циглер …

Прочитај повеќе

Во Хрватска 241 нови позитивни случаи на коронавирус, две лица починаа

Hrvatska corona

Во последните 24 часа, во Хрватска евидентирани се 241 нови позитивни случаи на ковид 19, а бројот на активни случаи денес е 1447. Починати се и две лица како компликации од вирусот. Од февруари годинава, кога беше регистриран првиот случај на коронавирус во Хрватска, вкупно 17 401 лице се заразени …

Прочитај повеќе

Вучиќ најави дека Србија ќе ги преиспитува сите смртни случаи од ковид-19

aleksandar-vucic

Српскиот претседател Александар Вучиќ денес објави дека здравствените власти ќе ги преиспитаат сите смртни случаи од пациенти поврзани со коронавирусот, коментирајќи ги сомнежите во врска со веродостојноста на податоците за бројот на смртни случаи пријавени за време на пандемијата. Членот на кризниот штаб, епидемиологот Предраг Кон, претходно оваа недела изјави …

Прочитај повеќе

Потврдени 280 нови заразени од коронавирус во БиХ, починаа пет лица

Bosna Korona

Во Босна и Херцеговина, денес беа потврдени 280 нови позитивни случаи на коронавирус, а пет заразени лица починаа во изминатите 24 часа. Според збирните податоци објавени од Министерството за цивилни работи на БиХ, бројот на новозаболени на 100.000 жители на неделно ниво сега е 42, што укажува на постепено стабилизирање …

Прочитај повеќе

Главниот српски епидемиолог: До јуни имаше три пати повеќе мртви од што беше пријавено

srbija korona

Српскиот епидемиолог Предраг Кон призна дека до јуни во Србија имало дури три пати повеќе смртни случаи поврзани со коронавирусот од официјално пријавеното. „Смртните случаи не можат прецизно да се искажат, за тоа веќе објаснував, ако не помине одреден период. Дури за два месеци се враќаат назад податоците кои се …

Прочитај повеќе

Во БиХ, 243 новозаразени од коронавирус и 13 починати

Bosna Korona 1

Бројот на новозаразени со коронавирус во Босна и Херцеговина денес е 243, што е на ниво на дневниот просек од средината на септември, но е забележан рекорден број на смртни случаи за 24 часа затоа што починати се 13 лица. Со овие 13 нови смртни случаи, вкупниот број на луѓе …

Прочитај повеќе

Во Хрватска 213 нови позитивни случаи на коронавирус и пет починати

Hrvatska korona

Во последните 24 часа, во Хрватска се регистрирани 213 нови случаи на коронавирус, пет лица починале, а бројот на активни случаи е 1256, објави Националниот штаб за цивилна заштита. Во моментов има 8155 лица во самоизолација. Од февруари, кога е регистриран првиот случај на Ковид 19 во Хрватска, регистрирани се …

Прочитај повеќе

Црна Гора го враќа карантинот и ги затвора угостителските објекти во одредени општини

crna-gora-more-265395

Институтот за јавно здравје на Црна Гора предложи воведување дополнителни мерки за да се спречи ширење на новиот коронавирус поради исклучително распространетиот локален пренос, големиот број хоспитализирани и огромниот притисок врз здравствениот систем. Мерките влегуваат во сила од денеска. „Усвоените мерки ќе обезбедат да го спречиме интензивното ширење на епидемијата …

Прочитај повеќе