Локални вести

Велешанец на 38-годишна возраст се бори за својот живот, итно е потребна помош

Velesanec Toni Ilijevski

Велешанецот Тони Илијевски кој е заразен со Ковид-19 веќе шести ден е на 24-часовна кислородна поддршка, a целосно оштетено му е и едното белодробно крило. Поради влошената здравствена состојба Илијевски е префрлен во приватната болница „Систина“. За жал неговото семејство не е во можност да ги покрие трошоците за негово …

Прочитај повеќе

Притисокот врз велешкиот ковид центар е драстично намален

Infektivno Veles 997x485

Бројот на хоспитализирани пациенти во велешката болница во моментов е 50. Од нив, 36 имаат потврдени позитивни тестови, три пациенти се сомнителен на вирусот, и 11 имаат негативни брисеви, но се задржани на болничко лекување. На кислородна поддршка се 23 пациенти. На инфективното оддееление има 26 пациенти, на интерното одделение …

Прочитај повеќе

„Генералка викенд“ за почист шумски појас околу езерото Младост и островот на Вардар кај Велес

Над 150 граѓани меѓу кои претставници на Граѓански здруженија, училишта, вработени во општинската администрација, волонтери на Црвен крст, ЈКП ,,Дервен“ и други, вчера се вклучија во акцијата ,,Генералка викенд“. Тие го исчистија од отпад шумскиот појас кон село Сопот и стариот пат кон Скопје и собраа 20 кубни метри отпад. …

Прочитај повеќе

Бројот на хоспитализирани во велешкиот ковид центар постојано се намалува, девет пациенти се испишани во последните 24 часа

infektivno veles

Бројот на хоспитализирани пациенти во велешката болница во моментов е 50. Од нив, 40 имаат потврдени позитивни тестови, четири пациенти се сомнителен на вирусот, и шест имаат негативни брисеви, но се задржани на болничко лекување. На кислородна поддршка се 24 пациенти. На инфективното оддееление има 26 пациенти, на интерното одделение …

Прочитај повеќе

(ФОТО) Човечки труп најден во водите на Вардар во центарот на Велес

Тело во распаѓање денеска е пронајдено во водите на Вардар, во близина на мостот “Гемиџии” во Велес. Според она што можеше да се види на местото на настанот, трупот е во поодмината фаза на распаѓње. Трупот се уште не е идентификуван. Пропадниците на противпожарнара единица од Велес го извлекоа телото …

Прочитај повеќе

Какво време не очекува денес и во следните неколку дена

Велес од дрон

Времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од 7 до 13, а максималната ќе достигне од 23 до 30 степени, информира УХМР. Во наредните денови ќе преовладува сончево време со мала до умерена …

Прочитај повеќе

МЗ: Велешани да ги почитуваат термините за вакцинација во Кавадарци!

На велешани кои завчера не се појавија на вакцинирање во Кавадарци, вчера не им било дозволено да се вакцинираат во пунктот во Велес, иако Министерството најави можност за такво нешто. Откако овој проблем се појави на првиот ден од масовната имунизација, од Здравство апелираа до граѓаните да ја покажат СМС …

Прочитај повеќе

Прво авионско прскање против комарци во Велес годинава

Avionsko prskanje protiv komarci

Општина Велес ја известува јавноста дека,  прво авионско третирање против комарци ќе се спроведе на ден 10.05.2021 (понеделник), во периодот од 05:00 до 06:30 часот. Доколку временските услови не дозволат извршување на авионско прскање, активноста се одложува за наредниот ден 11.05.2021 (вторник). Границата на третирањето е: езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино Село низ Велес, …

Прочитај повеќе

Се намалува бројот на хоспитализирани пациенти во велешкиот ковид центар

Modularna bolnica Veles

Бројот на хоспитализирани пациенти во велешката болница во моментов е 71. Од нив, 51 имаат потврдени позитивни тестови, четири пациенти се сомнителен на вирусот, и 16 имаат негативни брисеви, но се задржани на болничко лекување. На кислородна поддршка се 22 пациенти. На инфективното оддееление има 37 пациенти, на интерното одделение …

Прочитај повеќе

Поранешен градоначалник на Чашка обвинет за несовесно работење во службата

Opstina Caska

Основното јавно обвинителство Велес до надлежниот суд поднесе Обвинителен акт против поранешен градоначалник на Општина Чашка за продолжено кривично дело – Несовесно работење во службата од член 353-в став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. На обвинетиот му се става на товар дека како службено лице, градоначалник на …

Прочитај повеќе